Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gıda ve Alkolsüz İçecekte Norveç Avrupa’nın En Pahalısı Oldu

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubuna dair fiyat düzeyi endeksi açıklandı. Buna göre Norveç, 37 Avrupa ülkesi arasında söz konusu sektörde 163 ile pahalılıkta ilk sırayı aldı. Detaylar aşağıda;
Gıda ve Alkolsüz İçecekte Norveç Avrupa’nın En Pahalısı Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu, Satınalma Gücü Paritesi (Gıda, İçecekler ve Tütün) verilerini ilan etti. Bu verileri oluşturan karşılaştırmalar, 28 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk) ile potansiyel aday ülke olan Bosna-Hersek’i kapsadı.

Ülkeler yönüyle bir karşılaştırma söz konusu olduğunda ise, 37 ülke arasından gıda ve alkolsüz içecekler ana grubuna ait fiyat düzey endeksi en yüksek olan ülke 163 ile Norveç olarak belirlendi. En düşük olan ülke ise 62 ile Kuzey Makedonya oldu.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubuna ait fiyat düzey endeksi Türkiye’de ise 70 olarak belirlendi. Bu endeks değeriyle ülkemiz 37 ülke arasından 34. sıraya yerleşti.

Fiyat Düzey Endeksi Türkiye'de 70 Olarak BelirlendiTürkiye’nin sahip olduğu bu değer, gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda 28 AB ülkesi genelinde 100 euro karşılığında satın alınan aynı mal ve hizmet sepetini, ülkemizde 70 euro karşılığı Türk lirası ile satın alma imkanı sağlıyor.

Öte yandan gıda ve alkolsüz içecekler alt grubunda bulunan sınıflar içerisinde, Türkiye için en yüksek fiyat düzeyi endeksi 96 ile süt, peynir ve yumurta ürünlerinde saptandı. Bunun yanında en düşük fiyat düzeyi endeksi ise 61 ile ekmek ve tahıllarda gözlemlendi.

Türkiye’nin “tütün ürünleri” alt grubuna ait fiyat düzeyi endeksi, 2018 verilerine göre 35 olarak belirlendi.

Tütün Ürünleri Alt Grubuna Ait Fiyat Düzey Endeksi 35 Olarak BelirlendiTütün ürünleri alt grubu için belirlenen bu değer, ülkemizin AB ortalamasından %65 daha ucuz olduğunu gösteriyor. Ayrıca Türkiye’nin en yüksek fiyat düzeyi 163 ile alkollü içecekler alt grubunda gözlemlendi.

GCM Yatırım Banner

Diğer taraftan, tanımlanmış mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranı olarak bilinen kavram, Satınalma Gücü Paritesi olarak tanımlanıyor. Bu sayede ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıkları gideriliyor ve uluslararası anlamda gerçek fiyat ile hacim karşılaştırmaları mümkün olabiliyor.

Ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünün göstergesi ise fiyat düzeyi endeksi olarak adlandırılıyor. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100’den büyük ise bu ülke, karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre pahalı olurken; 100’den küçük olması durumunda ise karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre ucuz oluyor.

Ayrıca söz konusu endeks, yalnızca GSYH geneli için değil, alt bileşenleri için de hesaplanıyor. Gıda, içecekler ve tütün grubu, bu alt bileşenlerinden birisini oluşturuyor. Yapılan bu çalışmada ana gruplarla beraber, gıda ve alkolsüz içecekler grubuna ait ekmek, tahıllar, et ve benzeri sınıfların, Avrupa ülkeleri arasında bulunan 37 ülke için fiyat düzeyi endeksleri ve Satınalma Gücü Paritesi değerlerinin elde edilmesi amaçlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.