Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CarrefourSA/Kartallıoğlu: Üretim Arttıkça Gıda Fiyatları Düşecek

CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu gıda fiyatlarının üretimdeki artışa bağlı olarak düşeceğini, ülkedeki makro ekonomik belirsizliklerin yatırım planlarını etkilediğini anlattı
CarrefourSA/Kartallıoğlu: Üretim Arttıkça Gıda Fiyatları Düşecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

TÜSİAD tarafından düzenlenen E-Ticaretin Gelişimi, Sınırların Aşılması ve Yeni Normlar raporu tanıtımı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlandıran CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, üretim arttıkça gıda fiyatlarının düşeceğini, bu nedenle Türkiye’nin üretimde bir atılım yapması gerektiğini vurguladı.

Aynı toplantıda konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ise dijital dönüşümün önemine değinerek, sürdürülebilir büyüme için bu fırsatı kaçırma gibi bir lüksümüzün olmadığını söyledi.

CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, gıda fiyatlarının son dönemde düşüş gösterdiğini belirtti.

CarrefourSA Genel Müdürü Kutay KartallıoğluÖzellikle yaz grubu meyve fiyatlarında son dönemde kayda değer oranda düşüş olduğunu dile getiren Kartallıoğlu, birkaç ay önce en çok tartışılan konular arasında yer alan patatesin, şu anda 2,75 liradan satıldığını anlattı. Aynı şekilde soğanın kilo başına fiyatının da gerilediğini, üretim arttıkça gıda fiyatlarının daha da düşeceğini yorumladı. Artık üretim konusunda bir atılım yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yaz döneminde yapılan promosyonlu ürün satışlarının, toplam cironun yarısına tekabül ettiğini belirtti.

CarrefourSABu dönemde süt, süt ürünleri ve kırmızı ete %20’ye yakın zam geldiğini söyleyen Kartallıoğlu, bu kapsamda başlatılan kampanyanın Mayıs sonuna kadar devam edeceğini anlattı. “Haziran ayında yapacağımız operasyonlar için üreticilerimiz bize bu şekilde bir fiyat geçişi yaparlarsa bizim de bunu mağazalarımıza bazı şeyleri olabildiğinde göğüsleyerek yansıtmamız icap eder.” diyen CarrefourSA Genel Müdürü bu durumun beraberinde tüketim düşüşünü getireceğini ifade etti.

Ülke olarak bir yıldır enflasyon baskısı altında kaldığımızı, perakendecilerin ise bu konuda en çok mücadele veren kesim olduğunu aktardı. Üretimden kaynaklanan maliyet artışı olduğunda, tedarikçilerin fiyatları artırdığını ve bundan ilk olarak perakendecilerin etkilendiğini anlattı. Fiyat artışlarını kabul etmemek için büyük savaş verildiğini dile getiren Kartallıoğlu, üretim enflasyonundaki yüksek seyrin tüketime geçişi engellediğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner
Makro ekonomik rakamlardaki belirsizlikler, orta vadeli planları olumsuz etkiliyor.

Yatırım Planı YapılamıyorŞu anda yaşanan fiyat artışlarının yakın dönem yatırımlarını etkilemediğini anlatan Kartallıoğlu, öte yandan ülkenin içinde bulunduğu makro ekonomik belirsizliklerin orta vadeli planları etkilediğini söyledi.

Yatırımların uzun vadeli işler olduğunu hatırlatarak, gelecek ve bir sonraki yıl için yapılacak planların bugünkü gelişmelere bağlı olarak değişebileceğini dile getirdi. E-ticaret sektörüne büyük yatırım yaptıklarını, toplam ciro içinde bu sektörden elde edilen payın %2 civarında olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın