Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarifelerin Etkisiyle Beklenti Altı Bilanço Açıklayan Hasbro Hisseleri %17 Düştü

Hasbro hisseleri, şirketin beklentileri kaçıran sonuçlarının ardından yüzde 17 oranında düştü. Bu 2000 yılının Aralık ayından bu yana Hasbro için en kötü günlük düşüş oldu.
Tarifelerin Etkisiyle Beklenti Altı Bilanço Açıklayan Hasbro Hisseleri %17 Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hasbro hisseleri, üçüncü çeyrekte beklentileri kaçıran sonuçlarının ardından Salı günü yüzde 17 oranında düştü. Güçlü oyuncak satışlarına rağmen beklentileri karşılayamayan Hasbro’nun yaklaşık yüzde 17’lik düşüşü, 2000 yılının Aralık ayından bu yana Hasbro için en kötü günlük düşüşü temsil etti.

Hasbro’nun Başkanı ve CEO’su Brian Goldner, bilançoya ilişkin açıklamasında tarife tehdidinin ve yürürlüğe girmesinin üçüncü çeyrekte gelirleri düşürdüğünü ve ürünün perakende satışa sunulması için maliyetleri artırdığını söyledi.

Hasbro, perakendeciler tarifelerin bir sonucu olarak siparişlerinin zamanlamasını değiştirirken şirketin daha yüksek nakliye ve depolama masrafları göndermek zorunda kaldığını ekledi.

Hasbro Üçüncü Çeyrek Beklenti Altı Oyuncaklar dahil olmak üzere bir ürün listesine %10’luk artışın 15 Aralık’ta yürürlüğe gireceği biliniyor. 1 Eylül’de yürürlüğe girmesi beklenen tarifeler alışveriş sezonu endişeleri nedeniyle Ağustos ayında ertelenmişti.

Hasbro CEO’su kazanç çağrısında; “Vietnam, Hindistan ve diğerleri dahil olmak üzere coğrafyalarda ürünleri tanımlamakta ve üretmekte başarılı olacağız, ABD’deki işimizin %20’sini ABD’den alıyoruz” dedi. Goldner, 15 Aralık tarifelerinin yürürlüğe girmesi durumunda brüt kar marjını korumak için fiyat artışlarının müşterilere aktarılacağına dair aktif olarak şirketin tüketiciyle iletişim kurmaya çalıştığını da vurguladı.

Şirketin genel sonuçları, Nerf, My Little Pony ve Play-Doh gibi çekirdek Hasbro franchise’larının zayıf satışlarıyla da aşağıya çekildi.

Hasbro Üçüncü Çeyrek Hasbro’nun Franchise Brands biriminin bir parçası olan bu markalar gelir açısından şirketin en büyüğünü temsil ediyordu. Hasbro ayrıca Power Rangers da dahil olmak üzere küçük çocuklar için oyuncaklar içeren birimde düz satış artışı bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Önde gelen rakip Mattel’in hisseleri de Salı günü Hasbro’nun düşüşünden etkilenerek yüzde 6.5 seviyesinde geriledi. Diğer taraftan Hasbro, Frozen 2 ve Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi filmlerine bağlı oyuncaklara güçlü talep gördüğünü söyledi. Her iki Disney filminin de tatil sezonunda gişe rekorları kırması bekleniyor ki bu da şirketin dördüncü çeyrekte geri sıçrama yapabileceğini gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın