Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Albayrak Dar Gelirliye Düşük Faizli Konut Kredisi Müjdesi Verdi

“Türkiye için Değişim Başlıyor” sloganıyla düzenlenen programda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dar gelirliye 20 yıl vadeli, düşük faizli konut kredisi müjdesi verdi.
Bakan Albayrak Dar Gelirliye Düşük Faizli Konut Kredisi Müjdesi Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Samsun’da iş dünyasına seslendi. “Türkiye için Değişim Başlıyor” sloganıyla başlatılan program kapsamında önemli açıklamalar yapan Albayrak; enflasyonla mücadele, faiz oranları, sigortalı çalışan sayısı ve konut kredileri olmak üzere birçok konuya değindi. Albayrak’ın konuşmasından öne çıkan satış başları haberimizin devamında…

Berat Albayrak enflasyonda topyekun mücadele ederek %8 seviyelerine kadar düşürüldüğünü öyledi.

Enflasyonla mücadeleEnflasyonla mücadele kapsamında hayata geçirilen tedbirlerle tüketici fiyat endeksinin %8, üretici fiyat endeksi ise %1,70 seviyelerine kadar gerilediğini söyleyen Albayrak, 2019’un %12’nin altında kapatılacağını dile getirdi.

Birilerinin enflasyonu kontrol edilemez bir noktaya getirmek için büyük çaba sarf ettiğini, yaklaşık altı yıldır ise Türkiye’nin çeşitli saldırılara maruz kaldığını belirtti. Özellikle son 15 ay içerisinde ekonomik konularda dozu aşan tehditlere maruz kaldığımızı, enflasyon, faiz ve kur gibi konularda zayıf kalmamız için her yolun denendiğini anlattı.

Gezi olayları ve 15 Temmuz darbe girişimi olmak üzere yapılan tüm saldırıların birbirinden bağımsız olmadığını aktaran Albayrak, hepsinin amacının Türk milletinin birliğine kast etmek olduğunu dikkat çekti.

Ekonominin toparlandığını, Eylül ayında 4A kapsamındaki toplam sigortalı sayısında 431 bin kişi artış olduğunu açıkladı.

Konut Müjdesi2019’un başından bu yana 82,3 ton altının ekonomiye kazandırıldığını söyleyen Bakan Albayrak, toparlanma sürecinin başarıyla devam ettiğini vurguladı. Geride bıraktığımız 15 aylık olağanüstü dönemi beklediklerinden daha az zararla tamamladıklarını dile getirerek, güçlü bilançomuzun devam ettirildiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

%30,2 olan genel yönetim borç stoğunda ise dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer aldığımızı açıkladı. Asgari ücretli vatandaşların ev sahibi olması için hazırlanan modelin finansal altyapı çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Albayrak, dar gelirli vatandaşlar için konut müjdesi verdi.

Geçtiğimiz ay Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik’te yapılan değişiklik kapsamında ilk defa konut sahibi olacak vatandaşlar için ödeme kolaylığı getirilmişti.

Berat Albayrak ise Samsun’da yaptığı konuşmada dar gelirlilere yönelik, “20 yıl vadeyle, en düşük faiz oranıyla kiradan daha ucuz maliyetle bu gelir grubundaki vatandaşları ev sahibi yapacak finansal altyapıyı tamamladık. Her yıl en az 100 bin vatandaşı ev sahibi yapacak bu modelin detaylarını bu ay bitmeden Cumhurbaşkanımızın liderliğinde özel bir programla anlatacağız.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın