Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Albayrak: Finans Sisteminin Tek Para Birimine Dayalı Olması Risk Oluşturuyor

TRT World Forum 2019 kapsamında düzenlenen programa katılan Bakan Albayrak, Türkiye ve dünya ekonomisini konuştu. Tek bir para birimine bağlı olmanın ciddi risk oluşturduğunu söyledi.
Albayrak: Finans Sisteminin Tek Para Birimine Dayalı Olması Risk Oluşturuyor
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,”Küreselleşmenin Krizi: Riskler ve Fırsatlar” temasıyla düzenlenen “Yeni Güçler İçin Yeni Ufuklar: İşbirliği mi Rekabet mi?” başlıklı oturumun açılışında konuştu.

Türkiye ekonomisinin hem iç hem de dış şoklara karşı büyük direnç gösterdiğini söyleyen Albayrak, dünyanın en büyük 16. ekonomisine sahip olduğunuzu hatırlattı. Geride bıraktığımız on yıl içerisinde finansal kriz, darbe girişimi, döviz saldırıları gibi birçok olumsuz durumun atlatıldığını belirtti.

Türkiye’nin sadece kendi çıkarlarını gözetmediğini söyleyen Albayrak, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması ve terör tehdidinin azaltılması için hep birlikte çalışılması gerektiğine dikkat çekti.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak TRT World Forum 2019 kapsamında düzenlenen programa katıldı.

TRT World Forum 2019Albayrak dünyanın genelinde barışı, güvenliği, refahı ve istikrarı etkileyen olumsuz gelişmelerin yaşandığını söyledi. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ile birlikte ülkelerin politikalarında belirsizliklerin arttığını, tüketicilerin güveninin azaldığını söyleyen Albayrak, belirlenen ekonomik yaptırımların küresel büyüme üzerinde negatif etki yarattığını dile getirdi.

Bunun yanında terör ve bölgesel çatışmaların da ekonomik maliyetleri ciddi oranda artırdığını açıkladı. Diğer ülkelerin yaşadığı ekonomik sorunların ve toplumsal sıkıntıların görmezden gelinmesinin yanlış olduğunu ve halihazırdaki anlaşmazlıkları daha ileri bir boyuta taşıyacağını söyledi.

Uluslararası işbirliğine dayalı, yeni bir dünya düzeni kurulması gerektiğini vurgulayan Albayrak, karşılıklı saygıya dayalı bir düzenin dünya ekonomisini büyüteceğini sözlerine ekledi.

Korumacı politikalardan kaçınarak, uluslararası ticaretteki gerilimlerin azaltılması gerektiğini vurguladı.

Korumacı Politikalardan KaçınmalıSerbest ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasının tüm tarafların faydasına olacağını söyleyen Bakan Albayrak döviz konusunda da değindi.

Dövizdeki değer kaybının ticaret hacminde azalmaya yol açtığını belirterek, “Eğer ticareti ileriye taşıyabilirsek ki Dünya Ticaret Örgütü de şu anda bunu kullanıyor bütün dünya çok daha küresel bir entegrasyonu yakalayacak. Aynı zamanda uluslararası vergilendirmeyle ilgili reformlar, finansal, iklim değişikliği ve yönetişimle ile ilgili mevzuatları geliştirmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Dünyadaki tüm finans sisteminin tek bir para birimine dayalı olmasının risk teşkil ettiğini aktardı. Özellikle ABD’nin ülkeleri yaptırımlarla tehdit etmesine değinerek, dolardan bağımsız olunması gerektiğini söyledi.

Saldırılara karşı dirençli olan Türkiye ekonomisinin küresel tedarik zincirine iyi bir şekilde entegre olduğunu belirtti.

Türkiye EkonomisiAk Parti’nin iktidarda olduğu süre boyunca kişi başına düşen gelirin üç kattan fazla artış gösterdiğini söyleyen Albayrak dünyanın en büyük 16. ekonomisine sahip olduğumuzu belirtti. Geçen 17 sene boyunca enerji, telekomünikasyon, ulaşım ve ekonomi olmak üzere birçok alanda çok güçlü alt yapı oluşturulduğunu açıkladı.

Ülkemizin iç ve dış şoklara karşı büyük direnç gösterdiğini vurgulayan Albayrak, geçen yıl yaşanan döviz saldırılarını hatırlattı. 2018 yılının Ağustos ayında yaşanan döviz saldırılarının ardından yıllık %5 büyüme sağlandığını ve bu oranın dünyanın geneline bakıldığında oldukça iyi olduğunu anlattı.

Cari fazlada Ağustos ayı itibarıyla 5,1 milyar dolar seviyesinin kaydedildiğini belirterek, geçen yıla kıyasla rekor kırıldığını vurguladı. Türkiye’nin sadece kendi çıkarlarını gözetmeyen bir ülke olduğunu, bu nedenle Suriye’deki terör meselesi ile uğraştıklarını söyledi. Bugüne kadar ülkemizde yaşayan mültecilere 40 milyar dolardan fazla bütçe ayrıldığını, bunun da ekonomiyi etkileyen ciddi bir durum olduğunu vurguladı.

Son birkaç gün içerisinde Türkiye’nin yaptırım tehditlerine maruz kaldığını söyleyen Hazine Bakanı artık bunların şantaj olarak kullanılmaya başlandığını söyledi. Bu arada Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak atandığını duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu