Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Anket Paylaşıldı: Emekli Enflasyonda Rekor Artış Bekliyor!

Koç Üniversitesi ve Konda iş birliği ile yapılan bir araştırma, emeklilerin yıl sonunda enflasyon rekoru beklediğini belirtti. Detaylar geliyor...
Anket Paylaşıldı: Emekli Enflasyonda Rekor Artış Bekliyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi iş birliğiyle gerçekleştirilen Nisan 2024 Hanehalkı Enflasyon Beklentileri Anketi sonuçları açıklandı. Anket, hanehalklarının enflasyon beklentilerini ölçmek amacıyla yapıldı.

Araştırmaya göre Nisan 2024 itibarıyla hanehalklarının yıllık enflasyon beklentisi yüzde 119 olarak belirlendi. 2024 sonu için bu beklenti yüzde 96 olarak revize edilirken, piyasa uzmanları ise Nisan ayında yıllık enflasyonun yüzde 70 civarında olmasını ve yıl sonunda yüzde 43,5’e düşmesini öngörüyorlar.

Anket sonuçlarına göre, hanehalklarının enflasyon beklentileri piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde bulunuyor. Araştırmada hanehalklarının dayanıklı tüketim malları alımı için şu anda uygun bir zaman olup olmadığı sorulduğunda, katılımcıların yüzde 92’si evet yanıtını verdi.

Sonuçlar demografik kırılımlara göre incelendiğinde, fiyat artışı beklentisinin kırsal alanlardan metropol alanlarına doğru arttığı görüldü. Çalışma durumuna göre enflasyon tahminlerinde değişiklikler gözlendi. Enflasyon beklentisi en yüksek olan grup emekliler oldu. Emekliler bu yılın sonunda enflasyonun yüzde 118 seviyesinde olmasını bekliyor.

Gelir seviyesine göre de enflasyon tahminlerinde farklılıklar görüldü. Haneye giren toplam gelir beyanına göre, en yüksek enflasyon beklentisi 10 bin lira ve altı gelire sahip hanelerde oldu Gelir düştükçe, yıl sonu enflasyon beklentisi artış kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Toplumun çoğunluğunun metropol tipi şehirlerde yaşadığına da dikkat çekilen ankette, bu sonuçların, ekonomik beklentilerin ve tüketici davranışlarının geniş bir yelpazede incelendiğini gösterdiğine vurgu yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.