Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı Karahan: Gerekirse Politikayı Sıkılaştıracağız

TCMB Başkanı Fatih Karahan, Genel Kurul toplantısında enflasyonda kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşunu sıkılaştıracaklarını söyledi. İşte detaylar;
TCMB Başkanı Karahan: Gerekirse Politikayı Sıkılaştıracağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, 92. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısında enflasyon ve ekonomi gündemine yönelik değerlendirmelerini paylaştı.

2023’te net ihracatın küresel faaliyetteki zayıf seyir nedeniyle yıl boyunca büyümeye negatif katkı verdiğini söyleyen Karahan, yaşanan şokların enflasyonu belirgin bir şekilde yükselttiğini belirtti.

Mevcut yılın Mart ayında aylık enflasyonun eğiliminin öngörülenden daha yüksek gerçekleştiğini, göstergelerin yurt içi talepte direncin devam ettiğini gösterdiğini paylaştı.

“İhtiyatlı Duruşumuzu Koruyoruz”

Karahan, enflasyon üzerindeki artış risklerine karşı ihtiyatlı duruşu koruduklarını, yapılan parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerini izlediklerini ifade etti.

Yıl sonu enflasyonunun beklentilerin üzerinde olduğuna dikkat çeken TCMB Başkanı, iç talepte dengelenme ile birlikte sağlıklı bir dezenflasyon sürecine girebileceklerini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

“Duruşumuzu Sürdüreceğiz”

Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanıp, enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına gelesiye kadar sıkı para politikasını sürdüreceklerini ifade etti.

Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikasını sıkılaştıracaklarını, enflasyonu önce tek haneli rakamlara, para politikasını orta vadede ise yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlemeyi sürdüreceklerini duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.