Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Başkanı’ndan Gelişmekte Olan Piyasalara Faiz Uyarısı

Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva, yüksek faiz oranlarının gelişmekte olan piyasalar için risk yarattığı uyarısında bulundu.
IMF Başkanı’ndan Gelişmekte Olan Piyasalara Faiz Uyarısı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Avrupa ve ABD arasındaki para politikası farklılıklarının olası etkilerini değerlendirdi. Georgieva, gelişmiş ekonomilerdeki merkez bankalarının Covid-19 sonrası enflasyonu kontrol altına alma çabalarıyla birlikte gösterge faizlerinde artış yaşandığını belirtti.

ABD’de faiz indirimlerinin birkaç ay daha devam edebileceğine dair işaretler olduğuna dikkat çeken Georgieva, ekonomilerin dengelendiğini göz önünde bulundurarak faiz oranlarının düşürülmesi yollarını araştıran bankalar olduğunu ifade etti.

Yüksek faiz oranları, gelişmekte olan piyasalar için geleneksel olarak olumsuz bir durum olarak görülüyor. Özellikle dolar cinsinden borçlanan ülkeler için maliyetler artarken, yatırımcıların ABD’de daha yüksek getiri arayışı sermaye çıkışlarını beraberinde getirebilir ve finansal koşulların sıkılaşmasına yol açabilir.

Georgieva, özellikle gelişmekte olan piyasalar için ABD’deki yüksek faiz oranlarının ciddi bir sorun olabileceği uyarısında bulundu. Bunun yanı sıra, Japonya’da benzer eğilimlerin olduğunu belirterek, politika yapıcıların dalgalanmaları yakından izlemesi gerektiğini, Avrupa’da ise bu endişelerin benzer düzeyde olmadığını ifade etti.

Euro Bölgesi’nde döviz kuru etkilerine ilişkin endişelerin daha az olduğunu belirten Georgieva, IMF analizlerinin ABD ve Avrupa Merkez Bankası arasındaki faiz oranlarındaki farkın döviz kurlarında önemli bir etkiye neden olmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.