Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Mart Ayına İlişkin Para Arzı Verilerini Açıkladı

Merkez Bankası tarafından Mart ayına ilişkin Aylık Para ve Banka İstatistikleri açıklandı. Ayrıntılar geliyor...
Merkez Bankası Mart Ayına İlişkin Para Arzı Verilerini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mart ayı Aylık Para ve Banka İstatistikleri raporu paylaşıldı. TCMB tarafından açıklanan rapora göre geniş para arzı (M3), Şubat ayındaki yıllık yüzde 64,5 büyümenin ardından Mart ayında yıllık yüzde 61,4 oranında büyüme kaydetti.

En dar para tanımı olan M1’in yıllık büyüme oranı ise bir önceki ay %57,2 olarak gerçekleşirken Mart ayında yüzde 59,1 olarak gerçekleşmişti. Parasal sektör tarafından verilen kredilerin yıllık artış hızı, hanehalkı için Şubat ayında yüzde 69,7 iken bu dönemde yüzde 65 olarak gerçekleşti.

M3 para arzı kalemleri
Kaynak: TCMB

TCMB raporuna göre finansal olmayan kuruluşlara verilen krediler bu yılın Şubat ayında önceki yıla göre yüzde 51,7 artmışken, Mart ayında ise yüzde 50,8 artış kaydetti.

Geniş para arzı bileşenlerinin para arzındaki yıllık büyümeye katkısı incelendiğinde, vadeli mevduatların para arzına en büyük katkıyı sağlayan kalem olduğu, bunu vadesiz mevduatların izlediği belirtildi.

Mart ayında geniş para arzı M3’te gözlenen yıllık yüzde 61,4 oranındaki büyümede yüzde 36,2 ile vadeli mevduatlardaki artışın etkili olduğu, bunu yüzde 20,8 ile vadesiz mevduatlar izlediği ve diğer kalemlerin katkısının sınırlı düzeyde kaldığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın