Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Nisan Enflasyonu Açıklanırken Ekonomi Büyüdü

Euro Bölgesi’nin bu hafta beklediği başlıca veri olan enflasyon raporu açıklandı. Fiyat artışları ekonomistlerin beklentileri ile paralel gerçekleşti.
Euro Bölgesi’nde Nisan Enflasyonu Açıklanırken Ekonomi Büyüdü
HABER GİRİŞ

Global piyasalar tarafından yakından takip edilen Euro Bölgesi’nin Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklandı. Aynı zaman diliminde ilk çeyreğe ilişkin büyüme rakamları da paylaşıldı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde Nisan ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 2,4 seviyesinde sabit kalırken, ekonomi ilk çeyrekte büyümeye geri döndü.

Ön sonuçlara göre manşet enflasyon ekonomistlerin tahminleri ile uyumluydu. Aylık bazda enflasyon yüzde 0,6 olarak gerçekleşti. Enerji, gıda, alkol ve tütün hariç çekirdek enflasyon Mart ayındaki yüzde 2,9′dan yüzde 2,7′ye geriledi. Yıllık bazda düşen enerji fiyatlarının etkisi ılımlı olmaya devam etti ve Mart ayındaki yüzde -1,8′e kıyasla yüzde -0,6′ya ulaştı.

Euro Bölgesi’nde gayri safi yurt içi hasıla yılın ilk üç ayında yüzde 0,3 arttı be ekonomistlerin beklentilerini aştı. 2023′ün dördüncü çeyreğine ilişkin GSYİH, büyüme olmamasından yüzde 0,1 daralmaya revize edildi. Bu verilerin ardından euro, dolar karşısında yükselişe geçti. EUR/USD günlük bazda pozitife döndü ve 1,07 puan seviyesinde bulunuyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın 6 Haziran’daki bir sonraki para politikası toplantısında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönünde piyasa beklentisi artıyor. Para piyasası fiyatları şu anda neredeyse yüzde 70 ihtimalle Haziran ayı faiz indirimine işaret ediyor.

Analistler, büyük ölçüde yüksek ham petrol fiyatları nedeniyle manşet faiz oranının sabit kalmasını ve bu sonucun Haziran ayındaki kesintiyi desteklemeye devam etmesini bekliyordu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.