Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hong Kong Emlak Piyasasının Geleceği, ABD Ekonomisinin Etkisiyle Kasvetli Görünüyor

Çin-ABD ticaret gerilimleri arasında gelen beklenti, Hong Kong emlak piyasasının geleceğinin kasvetli göründüğünü tahmin etti. İşte detaylar;
Hong Kong Emlak Piyasasının Geleceği, ABD Ekonomisinin Etkisiyle Kasvetli Görünüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Önde gelen bir ticari emlak hizmetleri araştırmacısına göre Hong Kong emlak piyasasının geleceği kasvetli görünüyor. Gayrimenkul danışmanlık şirketi Jones Lang LaSalle’nin araştırma başkanı Denis Ma, şehrin mülküyle ilgili bu sönük görünümün muhtemel bir ABD resesyonu ve Çin-ABD ticaret gerilimleri arasında geldiğini söyledi.

Salı günü verdiği bir demeçte dikkat çekici açıklamalarda bulunan Ma; “Hong Kong’un emlak piyasasına bakarsanız, tarihsel olarak ne zaman ABD ekonomisi serinlese, buranın da aynı şekilde serinlediğini görürsünüz” dedi.

Zaten Hong Kong Para Kurumu’na göre gayrimenkul sektörü, daha geniş Hong Kong ekonomisinin ve bankacılık sektörünün sağlığının bir göstergesi olarak izlenmekteydi.

Hong Kong Gayrimenkul Ekonomi ve Bankacılık Sektörü Sağlığı Göstergesi JLL’den Ma da söz konusu tahminleri, ABD ekonomisinin Hong Kong emlak piyasasına ağırlık verebilecek bir faktör olduğunu söyleyerek yaptı. Sonuçta analistler önümüzdeki yıl ABD’de resesyon yaşanabileceği yönünde öngörülerde bulunuyorlar ve ihtimali reddedenlere rağmen durgunluk endişeleri giderek artıyor. Örneğin Morgan Stanley ekonomistleri geçen hafta resesyon için güvenilir bir ayı vakası olduğunu belirterek, bunun için yüzde 20 olasılık verdi.

Benzer şekilde New York FED’in durgunluk olasılığı göstergesi Haziran 2020’ye kadar bir ABD resesyonu için yüzde 33’lük ihtimal verdi.

ABD'nin Resesyon İhtimali Hong Kong Emlak Piyasasının Geleceği Kasvetli GörünüyorBuna rağmen FED Başkanı Jerome Powell, dün açıkladığı 25 baz puan indiriminin, bir resesyonda olduğu gibi indirim döngüsünün başlangıcı olmadığını söyledi. Powell, gerçek ekonomik zayıflık görüldüğünde federal fon oranının çok fazla düşürülmesi gerektiğinin düşünüldüğünü ancak onların gördüğü şeyin bu olmadığını vurguladı.

Öte yandan Ma, ABD’nin ekonomik kaygılarının dışında Çin-ABD gerilimlerinin de Hong Kong emlak piyasasının etkilediğini bildirdi. İki ülkenin sürmekte olan tarife savaşının ekonomik belirsizliği göz önüne alındığında, Hong Kong’un ticari ve ofis kiralama piyasasının Çin talebinde bir yavaşlama gördüğünü aktardı.

GCM Yatırım Banner

Ve Çinlilerin kiraları itmemesinin, yatırımcıların şu anda piyasaya girmelerini zorlaştırdığını dile getirdi. Yine de tüm bu risklere rağmen Hong Kong mülkünü satın almak için hala uzun vadeli bir neden gördüğünün de üzerini çizdi. “Keşfedilmemiş sulardayız ve gerçekten sahip olduğumuz tek referans noktası 2014’te gördüğümüz protestolar. Yine zamanın bu noktasında, duyarlılık açıkça kötüydü. Ancak bakın, Hong Kong emlak piyasası geri sıçradı” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın