Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nike, Daha Fazla Spor Ayakkabısı ve Ekipmanı Satarak Gelirini Artırıyor

Nike mali yılının dördüncü çeyreğine göre; daha fazla spor ayakkabı satarak gelirini artırırken, kazancını düşürüyor.
Nike, Daha Fazla Spor Ayakkabısı ve Ekipmanı Satarak Gelirini Artırıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Nike, mali yılının dördüncü çeyreğin, Wall Street’in beklediğinden daha fazla sneaker ve spor malzemesi sattı. Bu satış sayesinde gelirlerinde yüzde 4 oranında artış yaşandı ve 10 milyar doların üzerine çıkmasına yardımcı oldu. Ama Perşembe günü yayımlanan kazancı, analistlerin beklentilerinin birkaç peni altında kaldı.

Nike hisseleri başlangıçta, açılış öncesi işlemlerin ardından yüzde 4’ten fazla düşerken, gece yarısından sonra pozitife döndü.

Nike Hisseleri Açılış Öncesi İşlemlerde DüştüNike, Refinitiv tarafından derlenen ortalama analist tahminlerine göre; Wall Street’in 66 sentlik tahminine karşılık, 31 Mayıs’ta sona eren üç ay boyunca düzeltilmiş bir şekilde 62 sentlik pay aldı. Converse ürünlerini hariç tutan Nike markasının geliri, geçen yılın aynı çeyreğinden yüzde 10 artışla 9,7 milyar dolara yükseldi.

Nike’ın Converse satışları 491 milyon dolar seviyesinde sabit kalırken, Kuzey Amerika’daki satışlarında yaşadığı dalgalanmalar hariç toplam satışları yüzde 8 artışla 4,17 milyar dolara yükseldi. Çin bölgesindeki satışları ise yüzde 22 artışla 1,70 milyar dolara yükseldi.

Nike, ABD’li rakipleri spor ayakkabısı ve kıyafetleriyle pazar payını almakla tehdit ettiğinden satışları artırmak için mücadele etti.

Rakipleriyle İşler KızışıyorAdidas ve Lululemon gibi ABD’li rakipleri ile pazar payı konusunda işler kızışıyor. Kuzey Amerika’daki ayakkabı satışları, döviz kurundaki dalgalanmalar hariç son çeyrekte yüzde 9 artarken, Nike’ın hazır giyim işi yüzde 6 arttı. Ekipman satışları ise yüzde 7 oranında artış gösterdi.

Şirket, kar marjlarının kısmen bu çeyrekte, tüketicilere daha doğrudan ve toptancılar aracılığıyla daha az satış yapma yatırımları nedeniyle zarar gördüğünü belirtti. Sports Authority gibi perakendeciler iflas başvurusunda bulundukları ve büyük mağazalarla mücadele ettikleri için Nike ürünlerini doğrudan müşterilere satmak zorunda kaldı.

Şimdi Kayıt Olun
Ayrıca Vapormax koşu ayakkabısı gibi yeni öğeler ve daha hızlı stok depoları oluşturmak için tedarik zincirine yatırım yapıyor.

Nike Vapormax YatırımıNike’ın bu yatırımları Adidas ve Under Armour markalarına karşı bir üstünlük elde etmesini sağlıyor. CEO Mark Parker, Nike’ın çeyrek boyunca dünyanın dört bir yanındaki müşterileriyle daha derin ilişkiler kurduğu sonuçlarını açıkladı. Örneğin; kısa süre önce, ana uygulamasında, müşterilerin ayaklarını tarayan ve onlara doğru ayakkabı boyutlarını söyleyen “Nike Fit” adlı bir özellikl getirdiler.

Nike, tüketiciye doğrudan satış bölümünden elde edilen gelirin 2019 mali yılına 11,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ve bunun online satışlarda yüzde 35’lik artış ile yüzde 6’lık aynı mağaza satışlarındaki büyümeyi desteklediğini belirtti. Nike, toptan müşterilere yapılan satışların yıl boyunca yüzde 10 arttığını da açıkladı.

Nike, kadın kategorisinin yıl boyunca çift haneli olduğunu ve 2019 mali yılı devam ederken hızlandığını söyledi.

Nike Kadın Kategorisi GüçleniyorDördüncü çeyrek boyunca, genişletilmiş boyutlarda daha fazla spor sütyeni çıkardı ve kadınlar için Jordan spor ayakkabılarını yeniledi. Nike, tarihsel olarak erkeklere daha fazla ürün satışı yapmıştır. Parker, “Gelecek birkaç yıl boyunca gördüğümüz en önemli kilit nokta, dijitalin sağladığı fırsat,” dedi.

Parker açıklamasının devamında, “Dağıtım genellikle en büyük engellerimizden biridir ve ürünü daha ileriye dönük bir şekilde sunduğumuzda, kadın tüketiciyi yeni bir yere taşıyabileceğiz ve onlara cevap vereceğiz,” dedi. Parker, Nike’ın doğrudan tüketiciye yönelik olarak, kadın kategorisinin toplam satış kanalını geride bıraktığını da söyledi.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına değinen Parker, buna rağmen “Çin için biz bir markayız,” dedi.

Çin için Bir MarkayızŞirketin bugüne kadar sürmekte olan gerilimlerden herhangi bir şekilde etkilenmediğini ifade eden Parker, “Çin’de Nike çevresinde tüketici duyarlılığı oldukça güçlüydü,” dedi.

Nike hisseleri dünkü işlemlerde yüzde 1’den fazla kazançla kapanış yaptı. Hisse fiyatları son 12 ayda yüzde 17 artarak, perakendecinin piyasa değerini yaklaşık 131,4 milyar dolara çıkardı. Ayrıca bir yıl öncesine göre yüzde 14 azalmış olan S&P 500 Retail ETF’den önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.