Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Budweiser Dünyanın En Büyük Bira Pazarı Çin’de Genişlemek İstiyor

Dünyanın en büyük bira üreticisi AB InBev, Asya birimini listelemesinin ardından dünyanın en büyük bira pazarına odaklanıyor.
Budweiser Dünyanın En Büyük Bira Pazarı Çin’de Genişlemek İstiyor
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Dünyanın en büyük bira üreticisi Çin ve Asya’nın diğer bölgelerinde hakimiyet için çaba göstermeye devam etse de Anheuser-Busch InBev’in bu çabalarından kolay sonuç alamayabileceği anlaşıldı. Çünkü hedef, uzun zamandır kendi pazarlarına hakim olan yerel bira üreticilerini devirmekti.

Geçen hafta Budweiser APAC’ın Hong Kong’daki halka arzının ardından AB InBev, özellikle Çin, Güney Kore, Hindistan ve Vietnam olmak üzere Asya’da genişlemeye devam edeceğini söylemişti.

Ancak Euromonitor verilerine göre premium biraların popüler olduğu Çin’de AB InBev yüzde 16 pazar payıyla üçüncü sıradayken Güneydoğu Asya’da ise ilk 10 sırada bile yer almıyordu.

AB InBev Yüzde 16 Çin Üçüncü Sırada Bank of Communications International baş stratejisti Hao Hong da konuyla ilgili olarak; “Yerel Çinli bira şirketleri yerel bölgesel hisse piyasası üzerinde çok güçlü kontrole sahip dolayısıyla Budweiser’ın stratejisinin buradan nereye gideceğinin görülmesi gerekiyor” dedi. Analistler, büyük oyuncuların Asya’daki daha küçük bira şirketlerini satın aldıklarını ve bunun AB InBev’in stratejilerinden biri olabileceğini söylüyorlar. Ne var ki yerel biraların Asya’da hala baskın olduğu görülüyor.

Çin, satışlar açısından dünyadaki en büyük bira pazarı olmasına karşın firmalar yerel bira üreticileri ve dünya bira devleri arasındaki sert rekabetin ortasında burayı zorlu buluyorlar.

AB InBev Çin Odaklanıyor Reuters’a göre China Resources Beer, Çin pazarında yüzde 25’ten fazla paya sahip ve son derece popüler olan Snow birası, hacmen dünyanın en çok satan birası. Refinitiv verileri de şirketin piyasa değeri bakımından en büyük yerel bira üreticisi olduğunu, ardından da Tsingtao Brewery ile Chongqing Brewery’in geldiğini gösteriyor.

Bu verilere işaret eden stratejist, yerel Çinli bira üreticilerinin bölgesel pay piyasasında güçlü bir varlığa sahipken, Çin’deki bira pazarı hala büyük ölçüde parçalanmış durumda olduğunu aktardı.

Ayrıca tahıldan elde edilen bir içki türü olan baijiu’nun Çin’de hala en popüler içecek olduğunu ekledi.

Çin Dünyanın En Büyük Bira Pazarı Hong Kong’da 2019’un ikinci en büyük halka arzını gerçekleştiren Budweiser APAC‘ın bu nedenle Çin pazarından ne kadar büyüme elde edeceğinin görülmesi gerektiğinin üzerini çizdi. Dünyada tüketilen biraların yaklaşık yarısı AB InBev, Heineken, Carlsberg ve Çinli Snow tarafından satılırken AB InBev, Budweiser’e ek olarak Stella Artois, Corona ve Hoegaarden’e sahip.

Euromonitor analisti Jarred Neubronner, Güneydoğu Asya’nın daha iyi olasılıklara sahip olduğunu kanıtlayabileceğini ve kilit pazarların Vietnam ile Filipinler olacağını dile getirdi.

AB InBev’in yerel bira oyuncularının hakimiyeti nedeniyle 2018’de Güneydoğu Asya bölgesindeki en iyi 10 oyuncu arasında olmadığını ve daha fazla büyümek için şirketin Vietnam ve Filipinler gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde atılım yapması gerektiğini bildirdi.

“Güneydoğu Asya’daki önde gelen bira oyuncuları, güçlü yerel bilgi ve dağıtım ağlarına sahip yerel oyunculardır, yani AB InBev bölgedeki pazar payını arttırmak ve yerleşik yerel oyunculardan gelen uzmanlığa dokunmak istiyorsa yerel bira şirketlerini satın alması mümkün.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın