Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TMO Türkiye’nin Yıllık Buğday Üretim Hedefini 21,5 Milyon Ton Olarak Belirledi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından Türkiye'de yıllık 21,5 milyon ton buğday üretimi hedeflendiği açıklandı.
TMO Türkiye’nin Yıllık Buğday Üretim Hedefini 21,5 Milyon Ton Olarak Belirledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Türkiye’nin buğday üretimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yılda 21,5 milyon tonluk buğday üretimi hedeflediklerini söyleyen Güldal, üretimde bu seviyenin yakalanması için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın prim ve gübre desteklerinde %100 artışa gittiğini bildirdi.

Bu yılın Temmuz ayında sektöre yönelik açıklama yapan Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy, Türkiye’nin buğday üretiminin halihazırda 19-20 milyon ton arasında olduğunu, fakatı olası bir kuraklık riskine karşı bu miktarın artırılarak yıllık en az 21 milyona çıkarılması gerektiğini savunmuştu.

Türkiye’deki bazı çiftçilerin farklı tarım ürünlerine yönelmesi sebebiyle son yıllarda buğday üretiminde bir miktar azalma olduğu belirtildi.

Buğday Üretimi AzaldıTürkiye’de üretimine en fazla ihtiyaç duyulan tarım ürünleri arasında baş sıralarda yer alan buğday, un ve makarna gibi ürünlerin ihracatında da önemli rol oynuyor. Buğdayın yıllık üretim miktarının 21,5 ton olması gerektiğine vurgu yapan Güldal, TMO olarak çiftçinin buğday ekimiyle karlı bir üretim yapacağına işaret ettiklerini açıkladı. Bundan sonraki dönemlerin buğday üretimi açısından oldukça verimli geçeceğini belirtti. Üreticilere özellikle ekmeklik ve makarnalık buğday ekmelerini tavsiye etti.

Buğdayın en önemli tarım ürünleri arasında olduğunun tekrar altını çizen Güldal, Türkiye’nin buğday üretiminin istenen seviyelere ulaşması için gereken her türlü kurumsal desteğin sağlanacağını duyurdu.

Üretim İstenen Seviyelere UlaşmalıBuğday üreticilerini daha duyarlı olmaya davet eden Güldal, bu ürünün her yönüyle Türkiye ekonomisine ciddi katkılar sağladığını açıkladı. Türkiye’nin ortalama yıllık buğday ihtiyacının 19 milyon ton seviyelerinde olduğunu ifade ederken, 5-6 milyon tonluk ithalat gerçekleştirildiğini aktardı.

Ardından buğday ithalatının tüketim ihtiyacından dolayı değil ticaret için gerçekleştirildiğini vurguladı. Güldal, Türkiye’nin un ihracatında dünyada ilk sırada yer aldığını, makarna ihracatında ise dünya ikincisi olduğunu hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Bu noktada diğer ülkelerden ithal edilen 5-6 tonluk buğdayın Türkiye ekonomisine yaklaşık 1,4 milyar dolarlık tarımsal ihracat katkısı sağladığını söyledi. Ardından bu tutarın oldukça önemli bir tarımsal gelir olduğuna dikkat çekti.

Açıklamalarında sona yaklaşan Güldal, buğdaydan yapılan un ve makarnanın ihracatı gerçekleştirilirken iç piyasa durumunun bozulmadan korunması gerektiğini belirtti. Bunu sağlayabilmede TMO stoklarının önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.