Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Budweiser APAC, Hong Kong’da 2019’un 2. En Büyük Halka Arzını Gerçekleştirdi

AB InBev'in Asya birimi Hong Kong ticaretinin ilk gününde yüzde 4 seviyesinde artış gösterdi. İşte detaylar;
Budweiser APAC, Hong Kong’da 2019’un 2. En Büyük Halka Arzını Gerçekleştirdi
HABER GİRİŞ

AB InBev’in Asya birimi Budweiser APAC, Pazartesi günü Hong Kong’da bu yılın en büyük ikinci halka arzında yüzde 1.5 daha yüksek seviyeden açılış yaptı. Hisseleri 27.40 Hong Kong doları (3.49 dolar) seviyesinde açılış yapan Budweiser APAC’ın IPO fiyatı hisse başına 27 Hong Kong doları seviyesindeydi.

27 Hong Kong doları ile 30 Hong Kong doları olan beklenen aralığının altında fiyatlandırılmıştı. Öğleden sonra ise yaklaşık yüzde 4 artarak 28.5 Hong Kong dolarına ulaştı.

Budweiser APAC CEO’su Jan Craps açılışta; “Büyüme üzerine odaklandık, büyüme yapmak için hazırlandığımız şey” diyerek Asya’nın dünyanın en büyük bira pazarı olduğunu söyledi.

Budweiser APAC, Hong Kong’daki İlk Günü Asya’da şirket için en büyük pazarların Çin, Güney Kore, Hindistan ve Vietnam olacağını ekleyen Budweiser APAC CEO’su, bugün Asya’daki en büyük bira üreticisi olsalar bile Asya’da birçok ortaklık yapabileceklerini düşündüklerinin üzerini çizerek şu ifadeleri kullandı: “Burası hala çok fırsatımız olan bir pazar, pek çok pazarda liderlik etmediğimiz de ortada.”

Budweiser’in Uber’in New York’ta gerçekleştirilen 8.1 milyar dolarlık halka arzının ardından bu yıl küresel çaptaki ikinci en büyük halka arz olması bekleniyordu.

Budweiser APAC, 2019 2 En Büyük Halka Arzı Temmuz ayında, Anheuser-Busch InBev Asya işinin halka arzı için deneme yapmış ancak geçerli piyasa koşulları da dahil olmak üzere çeşitli faktörler göz önüne alındığında, ilerleme olmayacağını belirtmişti. Diğer taraftan Budweiser APAC’ın listelenmesi, aylarca süren protestoların Hong Kong’un IPO piyasasını da vurduğu bir dönemde geldi. Refinitiv’in Kıdemli Analisti Elaine Tan da konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Girişimini iki ay önce rafa aldıktan sonra Budweiser APAC’in halka arzının yeniden canlanması, Hong Kong’a Alibaba’nın 15 milyar ABD Doları değerindeki IPO’su da dahil hükümet karşıtı protestoların ve ticaret gerginliklerinin potansiyel listelenmeleri engellemesinin ardından çok ihtiyaç duyduğu bir desteği sağlıyor.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.