Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Mobilya Sektörü İhracatta İlk 10 Ülke Arasına Adını Yazdırmayı Hedefliyor

Türk mobilya sektörü, bu yılın 10 ayında elde ettiği güçlü rakamlardan destek bularak sektörde en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 ülke arasına girmeyi hedefliyor.
Türk Mobilya Sektörü İhracatta İlk 10 Ülke Arasına Adını Yazdırmayı Hedefliyor
HABER GİRİŞ

Mobilya üretim ve ihracatında oldukça başarılı olan Türkiye, hedeflerini giderek yükseltiyor. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Türk mobilya sektörü 2019’un Ocak-Ekim döneminde yaklaşık 2,6 milyar dolar tutarında ihracata imza attı. Bu başarısından destek bulan Türkiye, sektör ihracatında en aktif 10 ülke arasına adını yazdırmayı hedefliyor.

Güleç, açıklamasında Türk mobilya sektörünün 179 ülkeye ürün ihraç ettiğini ve en yüksek payı Marmara Bölgesi’nin elde ettiğini ifade etti.

Ahmet Güleç Açıkladı2019’un Ocak-Ekim dönemindeki mobilya ihracatının 2018’in aynı dönemine kıyasla %8,2 artarak 2,6 milyar dolara çıktığını belirten Güleç, söz konusu bu ihracatın %64’lük kısmının Marmara Bölgesi’nde yapıldığını vurguladı.

2018 yılında aynı bölgeden gerçekleştirilen 1,5 milyar dolar tutarındaki mobilya ihracatının 2019’un aynı döneminde 123 milyon dolar artış kaydettiğini ve böylelikle 1,6 milyar doların yakalandığını açıklayan Güleç, sektör olarak Türkiye genelindeki mobilya ihracatının 2019 yılı sonunda 4 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini bildirdi.

BAE Marmara Bölgesi olarak en fazla mobilya ihracatı yapılan ülkeler ABD, Birleşik Krallık, Suudi Arabistan, Libya, İsrail, Katar ve Almanya olduğu öğrenildi.

Çok Sayıda Ülkeye Mobilya İhracatı YapılıyorSektörün hemen her ürün grubunun dışa satımından yüksek miktarda gelir elde edildiğini açıklayan Güleç, yemek-oturma odalarında kullanılmak üzere ahşap mobilya, çocuk yatakları ve beşikler ile oturma gruplarının en fazla talep gören ürünler olduğunu belirtti.

Bu yılın bahsedilen dönemindeki kilogram başına mobilya ihracat rakamının 2,74 dolar olduğunu açıkladı. Marmara Bölgesi olarak bu rakamı elde etmekten mutluluk duyduklarını belirten Güleç, ulaşılan seviyenin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu bildirdi. Ekim ayı sonundan itibaren Marmara Bölgesi’nin kilogram başına ihracat tutarının 3,12 dolar olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Sektör olarak bu rakamı kilogram başına 7 dolara yükseltmeyi hedeflediklerini ifade etti. Katma değeri yüksek olan ürün üretme hedeflerini aynı şekilde devam ettirdiklerini açıklayan Güleç; yenilik, inovasyon ve tasarıma odaklanarak katma değeri artırmanın mümkün olacağını söyledi.

Türkiye’nin şu anda dünyada en fazla mobilya ihracatı yapan 13. ülke konumunda bulunduğunu anımsatırken, üretimin gelişen teknolojiyle desteklenmesiyle birlikte sektörde en ön sıralarda yer almanın zor olmayacağını dile getirdi. 2023 yılında sektör için 10 milyar dolar hedef belirlendiğini söyleyen Güleç, Ar-Ge’ye yapılacak yatırımlarla birlikte ilk 10 ülke arasına rahatlıkla girilebileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.