Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Canberra Avustralya’da Esrarı Yasallaştıran İlk Şehir Oluyor

Avustralyalı milletvekilleri, ülkenin başkenti Canberra ve çevresindeki yetki alanında esrarı yasallaştırmak için oy kullandı. İşte detaylar;
Canberra Avustralya’da Esrarı Yasallaştıran İlk Şehir Oluyor
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Avustralyalı milletvekilleri Çarşamba günü, başkent Canberra ve çevresindeki yetki alanında esrarı yasallaştırmak için oy kullandı.

Bugün Avustralya Başkent Bölgesi Yasama Meclisi’nde kabul edilen kurallara göre bölgede kenevir sahibi olmaya, kullanımına ve küçük miktarlarda yetiştirilmesine izin verildi. Canberra şehrinin bulunduğu Avustralya Başkent Bölgesi’nin Avustralya’da uyuşturucuyu yasallaştıran ilk bölge olması dikkat çekti.

Yeni yasaya göre, 18 yaşın üzerindeki yetişkinlerin 50 gram esrar bulundurmasına ve her hane halkının dört kenevir bitkisi yetiştirmesine izin verildi.

Avustralya Başkent 18 Yaş Üzeri 50 Gram Esrar Bulundurabilecek Esrarın çocukların yakınında kullanılmasının ve mevzuat ile birlikte ortak bahçelerde yetiştirilmesinin yasaklanacağı da aktarıldı. Yasaların 31 Ocak 2020’de yürürlüğe gireceği söylendi. Ancak yasa tasarısının, kenevirin hala yasa dışı olduğu Avustralya’nın federal yasasıyla çakıştığı da bildirildi. Milletvekilleri bu nedenle, esrar kullanımı veya bulundurulmasıyla ilgili kovuşturmanın hala mümkün olabileceğini belirtti.

ACT Başsavcısı Gordon Ramsay da endişelere işaret ederek yeni mevzuatın tutuklama riskini tamamen ortadan kaldırmadığını dile getirdi.

Avustralya Başkent Esrarı YasallaştırıyorDiğer taraftan Avustralya ile birlikte yönetimlerin esrarın yasallaştırılmasında attıkları adımlar bir kez daha gündeme geldi. Örneğin komşu Yeni Zelenda’nın, esrarın kişisel kullanım için yasallaştırılması konusunda gelecek yıl referandum yapacağı biliniyor. Kanada da geçen sonbaharda eğlence amaçlı kenevir kullanımını yasallaştırdı ki bu durum ülkedeki kenevir şirketlerinin büyük bir sıçrama yaşamasını sağladı. Örneğin Canopy Growth’ın üçüncü çeyrekte elde ettiği gelir bir yıl önceye kıyasla yüzde 282 arttı.

Kanadalı bir kenevir işletmesi olan Canopy Growth da başarısını firmanın yasallaştırmadan önce yaptığı kayda değer yatırımlara bağladı. Kenevir cephesinde ülkemizde de bazı gelişmeler yaşanırken Uşak Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş, gelecek yıl 750 dekarlık alanda kenevir üretileceğini açıklamış, bu sayede çiftçinin gelirinin 4-5 kat artacağını savunmuştu. Keleş kenevirin ülke ekonomisi için oldukça önemli bir ürün olduğunu açıklarken; “karlılığı oldukça yüksek, bu nedenle kısa sürede yaygınlaşacağını düşünüyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.