Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’deki Konut Fiyatları 6 Yılın En Düşük Seviyesinde Arttı

Yapılan özel bir anket Birleşik Krallık’taki konut fiyatlarının, altı buçuk yıl içinde en düşük oranda yükseldiğini gösterdi.
İngiltere’deki Konut Fiyatları 6 Yılın En Düşük Seviyesinde Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Emlak piyasasının iyi izlenen bir barometresine göre Birleşik Krallık’taki konut fiyatları, altı buçuk yıl içinde en düşük oranda yükseldi. IHS Markit’e ait olan Halifax Konut Fiyat Endeksi, Pazartesi günü Eylül ayında konut fiyatlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yalnızca yüzde 1.1 daha yüksek olduğunu gösterdi.

Halifax’ın Genel Müdürü Russel Galley, basın açıklamasında; “Nisan 2013’ten bu yana en düşük büyüme seviyesi olsa da son aylarda gördüğümüz ağırlıklı olarak düz trende bağlı kalmaya devam ediyor” dedi.

Aylık bazda Eylül ayında İngiltere çapındaki ortalama fiyatların Ağustos’tan yüzde 0.4 düşerek 232,574 sterlin olduğu söylendi.

Halifax Konut Fiyat Endeksi Eylül Veri Reuters ekonomist anketi ise yüzde 0.1 artış öngörmüştü. Halifax yöneticisi Galley, mevcut ekonomik belirsizlik dönemi devam ettiği sürece bankanın İngiltere ve Kuzey İrlanda’daki emlak fiyatlarının durgun kalmasını beklediğini söyledi. Halifax rakamlarının, geçen hafta yayınlanan rakip bir ankete göre daha kasvetli bir tablo çizmesi dikkat çekti. Nitekim Nationwide, konut fiyatlarındaki büyümenin sekiz ayın en düşük seviyesinde olduğunu öne sürmüştü.

Daha geniş İngiltere ekonomisi ise GSYİH’nin ardışık iki çeyrek boyunca daralması üzerine teknik bir resesyona girme riskiyle karşı karşıyaydı.

İngiltere'deki Konut Fiyatları 6 Yılın En Düşük Seviyesi ArttıÜretim ve hizmet verileri, İngiltere ekonomisinin Eylül ayına kadar olan üç ayda küçüldüğüne işaret ederken Nisan-Haziran çeyreğinde yüzde 0.2’lik daralma gerçekleşmişti. İmalat ve hizmet sektörleri için ekonomik sağlığın bir ölçüsü olan Eylül ayı bileşik PMI’sı 48.8’e düşmüştü.

Sonuçta İngiltere ve Kuzey İrlanda’nın Avrupa Birliği’nden çıkışı etrafındaki belirsizlik, iş dünyasını endişelendirmeye devam ediyor ki 31 Ekim’de olması beklenen ayrılığın, anlaşmasız gerçekleşme ihtimali her geçen gün biraz daha artıyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 31 Ekim tarihinde AB’den ayrılma niyetini yinelemeye devam ederken uzmanlar Ekim’in ilk yarısında Brexit anlaşması için şansın sıfıra yakın olduğunu söylüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın