Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Thomas Cook, Çinli Fosun Tourism ile Müzakere Sürecinde %40 Değer Kaybetti

Dünyanın en eski seyahat şirketlerinden olan Thomas Cook, paket tatilleri, yüksek borç ve Avrupa'daki geçen yılki sıcak yaz nedeniyle zor günler geçiriyor.
Thomas Cook, Çinli Fosun Tourism ile Müzakere Sürecinde %40 Değer Kaybetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Thomas Cook, geçen yıl Avrupa’da sıcak geçen yaz, yüksek borçluluk durumu ve paket tatillerine olan talebin zayıflaması gibi nedenlerle zorlu günler geçirmeye başladı. Ayrıca havayolu şirketi ve İskandinav operasyonları için yaklaşımları değerlendiriyor. 178 yıllık Londra’da listenen şirket, 2007 yılının Haziran ayında ilk kez 4 milyar dolar değerine ulaşmıştı.

Thomas Cook, şu anda yaklaşık 250 milyon dolar piyasa değerine sahip ve bu yıl hisseleri yarı yarıya değerlendi.

250 Milyon Dolar DeğerindeŞirketin en büyük hissedarı Fosun Tourism ile görüştüğü bilinirken, 750 milyon sterlin (940,9 milyon dolar) tutarındaki borç için anlaşmaya varmaya çalışıyorlar. Borcun yapılandırılması ve şirketin geleceğinin garanti altına alınması için üst düzey görüşmeler yapılıyor.

Önerilen anlaşma; Fosun Tourism’e Thomas Cook’un havayolu işinde de azınlık bir hisse verilecek. Şirketin CEO’su Peter Fankhauser, “Borçlarımızı azaltmak ve finansmanımızı daha sürdürülebilir bir temele sokmak için geniş bir seçenek yelpazesini değerlendirdikten sonra kurul işi yeniden sermayelendirmek için bir plana ilerlemeye karar verdi,” dedi.

Bu çözümün en pratik yol olduğunu söyleyen Fankhauser, şirketin kış sezonu boyunca işlem yapması ve işletmeye yatırım yapma esnekliği sağlaması için yeterli olacağını söyledi.

Peter Fankhauser AçıklamasıŞirket; zayıf talep, promosyon faaliyetinin artmasına ve her zamankinden daha erken indirim yapılmasına yol açtığı için çoklu kar uyarıları yapmak zorunda kalmıştı. Ne Thomas Cook ne de Fosun Tourism, önerilen fonlamanın ne kadarının Thomas Cook’ta %18 hissesi bulunan Hong Kong’da listelenen Club Med tatil işletmesi sahibinden geleceğini söylemedi.

İngiliz tatil şirketinin tur işletmesi, 2018 yılında 11 milyon müşteriye sahipti ve 7,4 milyar lira gelir elde etti. Alman tatil taşıyıcısı Condor’u da içeren yüksek marjlı havayolu şirketi, gelirinde 3,5 milyar liralık kazanç elde etti. Cuma günü şirket, tur operasyonları işinde yaz rezervasyonlarının yüzde 9 oranında düştüğünü, havayolu şirketlerinde ise yüzde 3 oranında azaldığını ve muhtemelen yılın ikinci yarısında işletme karında azalmaya yol açacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Thomas Cook’un sermaye enjeksiyonu ve yeni finansman olanakları içerebilecek olan yeniden sermayelendirme teklifi, şirketin Çinli firmanın ön yaklaşımını takiben Fosun’la görüşmelerde bulunduğunu açıklamasından 1 ay sonra geldi.

Fosun ise şirketin bir hissedarı olduklarını belirtirken, bunun nedenlerini geniş kapsamlı deneyim ve küresel seyahat endüstrisinde faaliyet olarak sıraladı.

Fosun Tourism AçıklamasıFosun Tourism Reuters’e gönderdiği e-postada, “Club Med ve Wolverhampton Wanderers FC dahil olmak üzere ikonik markaları dolaştırmak için kanıtlanmış bir sicile sahip olduğumuz kanıtlanmış yatırımcılarız,” ifadelerini kullandı.

Thomas Cook’un önerisi, önemli miktarda yabancı banka ve tahvil borcunun özkaynaklara dönüştürüleceği, mevcut Thomas Cook hissedarlarının yeniden sermayelendirme sonucunda önemli ölçüde seyreltilmiş olacağını öngörüyor. Fosun ise teklifin diğer hususların yanı sıra gerekli özen ve ileri görüşmelere tabi olduğunu belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın