Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Under Armour, 3Ç19’da Kazanç ve Satışlarıyla Beklentileri Aştı

Federal soruşturmayla karşı karşıya olan Under Armour, üç aylık kazançları ve satışları ile analist beklentilerini geride bıraktı.
Under Armour, 3Ç19’da Kazanç ve Satışlarıyla Beklentileri Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Spor giyim markası Under Armour, üç aylık kazançları ve satışları ile 2019’un üçüncü çeyreğinde analistlerin tahminlerini geride bıraktı. Ancak Pazartesi sabahı şirket, trafik sıkıntılarını öne sürerek, tüm yıl boyunca gelir görünümünü azalttı.

Perakendecinin hisseleri, açılış öncesi işlemlerde yüzde 15 oranında bir düşüş kaydetti. Bunun nedeni Pazar gecesi, Wall Street Journal’ın raporunda Under Armour’un mali durumunun daha sağlıklı görünmesi için kullanıldığı iddia edilen muhasebe uygulamaları hakkında federal bir ceza soruşturmasıyla karşı karşıya olduğunun söylenmesiydi.

Under Armour’un üçüncü çeyrek için rapor ettiği rakamlar, 30 Eylül’de sona eren dönemi kapsıyor. Buna göre; hisse başına kazancın 18 sent olması beklenirken, 23 sent olarak gerçekleşti. Geliri ise 1,41 milyar dolar olması beklenirken, 1,43 milyar dolar oldu.

Under Armour Beklenti AştıÜçüncü çeyrekte net gelir, bir yıl önceki 75,3 milyon dolara veya hisse başına 17 sent kazanca oranla, 102,3 milyon dolar veya hisse başına 23 sente yükseldi. Net kazanç ise bir önceki yılın kazancı olan 1,44 milyar dolardan yaklaşık yüzde 1 oranında düşüşle 1,43 milyar dolar oldu. Bu ise 1,41 milyar dolarlık beklentileri geride bıraktı.

Under Armour’a göre; 2019 mali yılında gelirin daha önceki yüzde 3 ila 4 olan aralıkla karşılaştırıldığında kabaca yüzde 2 artacak. Hafta sonu boyunca Under Armour, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile ABD Adalet Bakanlığı tarafından bir soruşturmanın söz konusu olduğunu doğruladı.

Şirket sözcüsü, “Şirket, Temmuz 2017’de öncelikle muhasebe uygulamalarıyla ve ilgili açıklamaları ile ilgili belge ve bilgi taleplerini yanıtlamaya başladı. Şirket muhasebe uygulamalarının ve açıklamalarının uygun olduğuna inanıyor,” dedi.

GCM Yatırım Banner
Federal soruşturma haberi, CEO Kevin Plank’ın sürpriz bir hamle ile üst düzey yöneticilik görevinden 1 Ocak’ta ayrılacağını duyurmasının ardından geldi. Yerine geçecek olan ismin ise COO Patrik Frisk olması bekleniyor.

Kevin Plank İstifaSpor kıyafet ve ayakkabı üreticisi olan Under Armour; Nike, Adidas, Lululemon ve diğerleri ile kalabalık bir pazarda kendi evinde satış yapmak için mücadele ediyor. Pazartesi günkü kazanç raporun öncesinde, 2019 yılında Kuzey Amerika’da satışların hafifçe düşmesi bekleniyordu. Beklendiği gibi üçüncü çeyrekte Kuzey Amerika satışları yüzde 3 azaldı.

Cuma günkü pazar kapanışı nedeniyle Under Armour hisseleri yaklaşık yüzde 19,2 oranında artmıştı. Bir ara 50 dolara kadar yükselen hisse senetleri, Cuma gününü 21,14 dolardan kapatmıştı. Şirket, yaklaşık 9,5 milyar dolar değerinde.

Rakiplerine bakıldığında ise Nike hisselerinin bu yıl yüzde 20 artarken, Lululemon’un hisselerinin yüzde 65 yükseldiği görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın