Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Starbucks Hisseleri Beklentilerden Zayıf 2020 Tahminiyle Geriledi

Starbucks’ın hisseleri, şirketin 2020 kazancı için beklenenden zayıf tahmin yayınlaması üzerine geriledi. İşte detaylar;
Starbucks Hisseleri Beklentilerden Zayıf 2020 Tahminiyle Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’li dev kahve zinciri Starbucks, bugün 2020 mali yılı kazancı için beklenenden daha zayıf bir tahmin yayınladı ve hisseler açılış öncesi işlemlerde yüzde 3’ün üzerinde değer kaybetti.

Hisse başına 2020 kazancının, devam eden yüzde 10’luk büyüme modelinin altında olacağını öngören Starbucks, görünümü Goldman Sachs’ın Global Perakendecilik Konferansı’nda bir sunumda açıkladı.

Starbucks CFO’su Pat Grismer, 2019 mali yılında gerçekleşen bir defalık vergi yardımlarının, 2020 mali yılında kazanç büyümesi için önemli bir engel olacağını söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ayrıca Starbucks’ın 2020 mali yılı yerine 2019 mali yılında yaklaşık 2 milyar dolarlık hisse almaya karar verdiğini belirtti. 2019 mali yılına ilişkin rehberliğini de yineleyen Starbucks, hisse başına kazancın 2.80 dolar ila 2.82 dolar aralığında olmasını beklediğini aktardı. Bu noktada akıllara Starbucks CEO’su Kevin Johnson’un Ağustos ayındaki açıklamaları geldi.

Johnson, kısa süre önce verdiği bir demeçte piyasadaki durgunluk endişelerine rağmen ABD ekonomisi için iyimser konuşmuştu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kahve zincirinin dijital müşteri ilişkilerine yaptığı yatırımlar sayesinde, müşterisiyle her zamankinden daha fazla daha uyumlu olduğunu ve şirketin sonuçları gördüğünü söyleyen Johnson, satışların yüzde 42’sine katkıda bulunan Starbucks’ın sadakat programının mobil uygulamasını düzenli olarak kullanan 17 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu vurgulamıştı.

“ABD’de yavaşlama ile ilgili herhangi bir şeyin işaretlerini görmedik ancak bu şeylerin döngü halinde gittiğini biliyoruz, şu anda tam güç çalışıyoruz ve tüketici de iyi gidiyor gibi görünüyor” diyen CEO, şirketi inovasyon hızını artırdığının üzerini çizmişti. Johnson ayrıca Starbucks’ın değerini belirlemek için yatırımcılara getirdiği kârların ötesine bakmayı da taahhüt etti.

GCM Yatırım Banner

Diğer taraftan Starbucks, Temmuz’da açıkladığı üçüncü çeyrek bilançosunda da gelirinin beklentileri aştığını göstermişti. Hisse senedi başına düşen düzeltilmiş karı 73 cent seviyesindeki ortalama tahmini aşan şirketin karı 78 cent olmuş, geliri de yüzde 8.2 artarak 6.82 milyar dolara çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.