Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Hisseleri İade Yasasının Resmen Çekileceği Haberleri ile Hızlı Yükseldi

Hong Kong'da iade yasasının resmen geri çekileceği haberinin gelmesiyle birlikte hisse senetleri yüzde 3'ten fazla yükseldi.
Hong Kong Hisseleri İade Yasasının Resmen Çekileceği Haberleri ile Hızlı Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Reuters’in bildirdiğine göre; Hong Kong Lideri Carrie Lam, bugün yaptığı açıklamada kentte aylarca süren protestolara yol açan iade yasasının resmen geri çekildiğini bildirdi. Hong Kong’daki Hang Seng endeksi, bu haberlerin ardından öğleden sonraki işlemlerde yüzde 3’ten fazla yükseldi.

Hong Kong’da yaşanan protestolardan en çok etkilenen şirketlerin hisse senetlerinde ani bir yükseliş gözlendi. Operasyonlarındaki aksaklıklar ve altyapısına aldığı zararlarla zor günler geçiren MTR şirketinin hisseleri yüzde 5,73 oranında artış gösterdi.

Cathay Pasific de zor günler geçirilmiş ve hissedarlarının birinin Hong Kong’ta devam eden protestolara katıldığı tespit edildikten sonra birkaç hafta önce Pekin’in ağır politik baskısı altında şirketin CEO’su istifa etmişti. Bugün ise hisselerinde yüzde 7,21 oranında bir artış gözlendi.

Diğer Asya Hisselerinde de Yükseliş Gözleniyor

Diğer Asya Hisselerinde de Yükseliş GözleniyorAnakara Çin hisse senetleri öğleden sonraki işlemlerde yükselişe geçti. Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,56 oranında değer kazanırken, Shenzhen bileşeni yüzde 0,22 oranında arttı. Shenzhen kompoziti ise yüzde 0,222 oranında yükseliş kaydetti.

Caixin/Markit Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesi olan 52,1 düzeyine işaret etti. PMI ıkumalarında 50 seviyesi, büyümeyi ve daralmayı ayıran noktadır. Caixin imalat PMI ise Ağustos’da 50,4’e yükselerek şaşırtmıştı.

Hafta sonu yayımlanan Ağustos ayına ait resmi veriler, hizmet sektörü faaliyetlerinin beş ay içinde ilk kez toparlandığına işaret etti.

Japonya’nın gösterge endeksi Nikkei 225 yüzde 0,12 oranında değer kazanarak 20.649,14 puandan kapandı. Topix endeksi ise günü 1.506,81 puandan tamamladı.

Avustralya’da S&P/ASX 200 endeksi yüzde 0,31 oranında gerileyerek 6.553,00 puandan kapanış yaptı. Bugün yayımlanan verilere göre; Avustralya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde beklentiler dahilinde yükseliş kaydetti.

Gayrisafi yurt içi hasıla mevsim etkilerinden arındırılmış çeyreklik bazda yüzde 0,5 oranında artarken, yıllık bazda yüzde 1,4 büyümeye işaret etti. Her iki rakam da Reuters anketlerindeki beklentiler doğrultusunda gelmiş oldu.

Japonya hariç MSCI Asya endeksi ise yüzde 1,31 oranında yükseliş kaydetti.

ABD’de Fabrika Etkinliği Küçüldü

ABD'de Fabrika Etkinliği KüçüldüWall Street hisse senetleri, Eylül ayının ilk işlem gününde düşüş kaydetti Dow Jones Sanayi Ortalaması 285,26 puanlık düşüşle 26.118,02 seviyesinden kapandı. S&P 500 endeksi ise yüzde 0,7 oranında azalmayla 2.906,27 puandan günü tamamladı. Nasdaq Kompoziti ise yüzde 1,1 oranında düşüşle 7.874,16 puandan kapandı.

Borsaları düşüren hamle, Institute for Supply Management’tan (ISM) geldi. ABD’deki üretim faaliyetinin 2016 yılının başından bu yana ilk kez geçen ay daraldığını ve bu durumun potansiyel bir durgunluğa yol açtığını açıkladı.

Miller Tabak’ta genel müdür ve baş pazar stratejisti Matt Maley, “Bu bizim ekonomimiz için başka bir olumsuz kaygı. Tüketici hala orada çok iyi bir şey duruyor gibi görüyor. Ancak dördüncü çeyrekte geçen yıl öğrendiğimiz gibi tüketici sent bazında bir miktar değişiklik yapabilir ve bazı yeni tüketici verilerinin beklenenden biraz daha düşük olması endişeleri var,” ifadelerini kullandı.

Gösterge 10 yıllık Hazine kağıdındaki verim, hayal kırıklığı yaratan üretim etkinliği verilerinin ardından Temmuz 2016’dan bu yana en düşük seviyesi olan yüzde 1,441’e geriledi. En son yüzde 1,4674 seviyesindeydi. Tahvil fiyatları yükseldikçe verim düşmektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu