Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li Soya Fasulyesi Çiftçileri, Çin Sonrası Yeni Pazarlar Arıyorlar

ABD ile Çin arasındaki gerilimlerin yeniden çiftçileri vurmasıyla birlikte soya fasulyesi üreticileri, yeni pazarlar aramaya başladılar.
ABD’li Soya Fasulyesi Çiftçileri, Çin Sonrası Yeni Pazarlar Arıyorlar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD ile Çin arasında her geçen gün biraz daha büyüyen ticaret gerilimleri, en son Trump’ın seçim için özen gösterdiği soya fasulyesi çiftçilerini vurdu. Trump’ın en son tarife hamlesinin ardından Çin’in ABD tarım ürünlerini almaktan vazgeçmesiyle birlikte çiftçiler büyük bir zorlukla karşı karşıya geldiler.

ABD soya fasulyesi üreticileri, yükselen ticaret savaşı nedeniyle Çin’in alımları durdurması sonucunda yeni pazar arayışına girdi.

ABD Soya Fasulyesi Yeni Pazar ArayışıDünyanın en büyük iki ekonomisi, bir yıldan fazla süren tarife savaşına kilitlendi. Her iki ülke de birbirlerinin mallarına ait milyarlarca dolarlık ek vergi getirmiş ve yükselen gerilimler piyasaları ürkütmüş. Küresel ekonomik büyüme görünümüne zarar vermiştir.

ABD Soya İhracat Konseyi Genel Müdürü Jim Sutter, Amerikan soya fasulyesi ihracatının Çin’e keskin bir şekilde düşmesine neden olduğunu ve Asya’daki ekonomik devin toplam sevkiyatlarının bu pazar yılının üçte iki oranında düşmesini beklediğini söyledi.

Sutter, “Bu yıl Çin’e yaptığımız ihracat, son birkaç yılda olduğu gibi üçüncü sırada olacak gibi gözüküyor. Geçen yıl olduğu gibi 30 milyon ton olmak yerine 10 milyon ton civarında olacak gibi görünüyor. Bu çok büyük bir fark,” dedi.

Dünyanın en büyük soya fasulyesi tüketicisi olan Çin, ticaret gerilimleri sevkiyat seviyesini düşürmeden önce ABD soya fasulyesi ihracatının yüzde 60’ını oluşturuyordu.

Çin En Büyük TüketiciABD Sayım Bürosu’na göre; Çin, 2018 yılında ABD tarım ürünü ihracatında 5,9 milyar dolarlık bir kısmı oluşturdu. Çin, Salı günü erken saatlerde, ülkenin sürmekte olan ticaret savaşında silah olarak ABD tarımından çekildiğini onayladığında, sektöre bir darbe daha geldi. Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü, Trump’ın son tarifeleri nedeniyle bu yönde karar aldıklarını doğruladı.

GCM Yatırım Banner

Sutter, Çin alımlarının çöküşünü yönetmek için Amerikan soya fasulyesi çiftçilerinin alternatif pazarlar üzerinde çalıştığını söyledi. Kalan stokların yarısını hemen hızlı büyüyen pazarlar arasında Avrupa, Güneydoğu Asya, Mısır, Bangladeş ve Pakistan’da paylaştırmak istediklerini belirtti.

Sutter, ABD soya ticaretini bir şekilde düzeltmeye çalıştıklarını ama bu yıl için tam olarak iyi bir performans gösteremeyeceklerini vurguladı.

ABD Soya Ticaretini Düzeltmek İstiyorAmerikan çiftçilerinin ABD Tarım Bakanlığı tarafından tahmin edildiği üzere 31 Ağustos’ta sona erecek olan bu pazarlama yılında rekor seviyede 1 milyar kile yaklaşan yüksek seviyede stok bırakması bekleniyor. Bir önceki pazarlama yılında bu rakam 438 milyon kile düzeyindeydi ve bu yıl iki katından fazla olacak gibi duruyor.

Sutter, yeni pazarlar geliştirmek için ABD Soya İhracat Konseyi’nin küresel olarak pazarlama çabalarını yoğunlaştıracağını söyledi. ABD soya fasulyesi ihracatının çok iyi gittiği bir pazar olan Avrupa’nın, Amerikan yağlı tohumlarının pazar payıyla bu yıl ithalatın yüzde 75’ine ulaşmasını beklediğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.