Yatırım yapmaya başla!

Yurt Dışı Seyahatlerinizde Başınıza Gelebilecek Berbat Olaylar

Yurt Dışı Seyahatlerinizde Başınıza Gelebilecek Berbat Olaylar

Hayatımızda öyle bir an geliyor ki en azından bir kez yurt dışına çıkmamız gerekiyor. İyi, güzel hazırlanıyoruz. Gittiğimizde yapacağımız şeyleri, kalacağımız yerleri, gezeceğimiz mekanları bile belirliyoruz. Yalnız bazen öyle şeylere denk geliyoruz ki bu seyahatler bize zehir oluyor. Birçoğunu tecrübe etmiş biri olarak, sizlere nelerle karşılaşabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Haydi bakalım, işte sizlere yurt dışı seyahatlerinizde başınıza gelebilecek berbat şeyler:

Rötarlı uçuşlar: O zaman seyahatimiz sırasında baştan sona kadar başımıza gelebilecekleri sırayla anlatalım. Evet, rötarlı uçuşlar, uçağınızın kalkacağı yerde hava şartları kötüyse, arkadaşlar sizin uçağınız kesinlikle rötar yapacaktır. Uçağınızın rötar yapmasının belli başlı sebepleri olabilir. Uçakla ilgili bir sıkıntı olabilir. Hatta terör olaylarından dolayı bile uçağınızın kalkışı ertelenebilir.

Uçağa biniş kapınızın değiştirilmesi: Bazen hava yolu şirketleri herhangi bir duyuru yapmadan, direkt olarak kapı numaranızı değiştirirler. Hava alanına geldiğiniz ve 3 numaralı kapıdan uçağa bineceğinizi sanıyorsunuz, yarım saat sonra bir bakmışsınız ki 5 numaralı kapıda uçağa binmeniz söyleniyor. Tabii, bu durum büyük firmalarda değil de küçük firmalarda görülebilir. O yüzden dikkatli olun, kapınızın bulunduğu bölgeye yarım saat önce gidin. Etrafınızda hiçbir insan göremezseniz, bilin ki kapı numaranız değişmiştir. Böyle bir olayla karşılaştığınızda hemen yeni kapınızı öğrenmeye koşsanız iyi edersiniz. Aksi halde, uçağınızı kaçırabilirsiniz.

Bagajlardaki kilo sınırlaması: Arkadaşlar, çoğu havayolu firması; yurt dışına çıkışlarda uçağa verebileceğiniz bagajların kilo sınırını; 23 kilogram olarak belirlemiştir. Şehir içi uçuşlarda ise bu sınır; 15 kilogramdır. Çantanız/valiziniz dikkat çekmeyecek büyüklükte ise adeti konusunda sıkıntı yaşamadan onları uçağa rahatlıkla sokabilirsiniz. Bir erkek olarak ben 6 aylık süre için 34 kiloluk bagaja sahiptim. Kadınlar için bu durumu tahmin bile edemiyorum.

Aktarmalı uçuşlar: Bakın, uyarıyorum. Verebilecek durumu olan arkadaşlar, 200 – 300 lira fazladan versin ama gideceği yere aktarmalı gitmesin. O saatlerce süren aktarmalar, adamı öldürüyor. Hem yemek içeçek falan derken, o aradaki fark zaten çıkıyor. Hem böyle yaparsanız, aktarmalı uçuşlardaki o eziyeti de çekmemiş olursunuz.

Vize: Vize konusunda en çok sıkıntı çeken ülkelerden biri olabiliriz. Ha çıktı ha çıkacak derken, bir vizenin çıkması; yaklaşık 2 hafta süre alıyor. Tabii, İtalya gibi ilişkilerimizin iyi olduğu ülkelerde bu sorun pek görülmemektedir.

Jetlag: Bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat ederken aradaki saat farkından dolayı vücut dengenizin şaşmasına “Jetlag” denir. Bir kere jetlag olduğunuzda, bunun ne demek olduğunu zaten anlarsınız. Yakın ülkelere yaptığınız seyahatlerde bunu fark edemeyebilirsiniz. Ancak Çin – Amerika gibi dünyanın bir ucuna kadar yaptığınız seyhatlerde jatlag olup olmadığınızı rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Satıcılar: Mümkün oldukça turist olduğunuzu belli etmemeye çalışın. Çünkü size bir yapıştılar mı, bir daha asla peşinizi bırakmıyorlar. Eğer satıcı sizin yanınıza geldiği andan itibaren tavrınızı ortaya koyarsanız, belli bir süre sonra sizin bu tavrınızdan sıkılıp zaten kendiliğinden uzaklaşacaktır.

Konaklama süresince polise haber verme: Otelde kaldığınız sürece, onlar bu işlemi sizin yerinize yaparlar. Otelde kalmıyorsanız, polise gidip nerede kaldığınızı bildirmek zorundasınız. Aksi takdirde ülkeden ayrılacağınız zaman, polis ayrılmanıza izin vermez ve mahkemeye çıkmak zorunda kalırsınız. Ayrıca, mahkemede yeminli bir tercüman ve avukata ihtiyaç duyuyorsunuz. Şayet kendinizi iyi anlatabilirseniz ve biraz da duygu sömürüsü yapabilirseniz, 300 – 400 lira gibi bir cezayla kurtulma şansınız var.

Taharet Musluğu: İnsanın yurt dışında en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri haline gelebilir mi? Taharet musluğu olmadığından, kaç defa duş aldığımı hatırlamıyorum bile. Oraya bir tane musluk koymanın ne zararı olabilir ki? Bir defa kullansalar ne kadar yararlı bir şey olduğunu anlarlar, aslında ama neyse.

İnternete bağlanma sıkıntısı: Türkiye’den yurt dışına özel bir internet paketi yapmadan giderseniz, hayat size çok zor olabilir. Çünkü her gittiğiniz yerde Wi-Fi bulamayacaksınız. O nedenle, en az 1 hafta kalacak olan arkadaşlar, bulunduğunuz ülkede bir sim kart alırsanız, sizin açınızdan çok daha mantıklı olur.

Hırsızlık: Çoğunlukla, sadece turistlerin üstüne oynarlar. Çünkü onlar için kolayı budur. Şikayette bulunsanız bile insanların sizi pek ciddiye almayacaklarını bilirler. Bu yüzden elinizden geldiğince temkinli olun ve hırsızların turistler için hazırladığı birbirinden farklı tuzaklara karşı dikkatli olun.

Sizleri yurt dışında canınızı sıkabilecek olaylar hakkında bilgilendirmeye çalıştım. Birkaçı benim başıma geldi, hoş tecrübeler değildi. Bu sebeple; yolculuğa çıkmadan önce her şeye karşı hazırlıklı olun. Başınıza gelebileceğini düşündüğünüz konularda tedbir almayı sakın unutmayın.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum