Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yunan Perakende Satışları Ekim’de %4,7’lik Artışla Toparlandı

Yunanistan'ın perakende ticareti, Ekim 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 4,7 artarak önceki ayın düşüşünden toparlandı. Detaylar aşağıda;
Yunan Perakende Satışları Ekim’de %4,7’lik Artışla Toparlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandemi öncesinde yıllardır süren krizle boğuşan Yunan ekonomisi, Covid-19’un etkilerini fazlasıyla hissetti. 2020’nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,7’lik GSYİH düşüşü yaşayan Yunanistan, çeyreklik bazda yüzde 2,3’lük büyüme kaydetse de görünüm sisli kalmıştı.

Ülkeden ekonomiye ilişkin gelen son veri, tüketici harcamaları eğilimleri hakkında fikir veren perakende satışlar oldu. Yunanistan Ulusal İstatistik Servisi tarafından yapılan açıklamaya göre Yunanistan’ın perakende ticareti, Ekim 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 4,7 arttı.

Artış kozmetik, ilaç, kitap ve süpermarketlerin artan satışlarının öncülüğünde gerçekleşirken bir önceki ayın yüzde 4,0’lık düşüşünden toparlanma oldu.
Yunan Perakende Ticaret
Kaynak: Elstat

Perakende ticarette ciro Ekim ayında 2019’un aynı ayına göre sabit fiyatlarla yüzde 4,7 arttı. Mevsimsellikten arındırılmış Genel Ciro Endeksi Ekim 2020’de, karşılık gelen Eylül 2020 endeksine kıyasla yüzde 3,6 arttı. Ekim 2020’de mevsimsellikten arındırılmış Genel Hacim Endeksi, Eylül ayının karşılık gelen endeksine kıyasla %3,8 arttı.

Bu arada Yılbaşı Gecesi’nden önce son dakikada alışveriş yapanlar Atina’nın merkez pazarı Varvakeios’u ve komşu sokakları doldurduğu için atmosferin oldukça kasvetli olduğu söylendi. Xinhua’nın haberine göre çoğu dükkan kapalı, sadece birkaç kişi çanta taşıyor ve çoğu yaya sadece vitrinlere bakmaya devam ediyor.

Bu yıl Yunan hanehalklarının gelirleri önemli ölçüde azaldığından ve belirsizlik sürerken, anketlere göre çoğu vatandaş tatil alışverişinde 2019’a kıyasla yüzde 35-50 oranında kesinti yaptı.
Yunan 3Ç20
Kaynak: Elstat

Atinalıların başlıca pazarlarından olan Varvakeios pazarının başkan yardımcısı Pazartesi günü Xinhua’ya şöyle dedi: “İnsanlar, pazara ulaşmak için toplu taşıma kullanmaktan korktukları için bu sezon ve yıl genelinde gelirlerimizde geçen yıla göre yüzde 50-60 oranında düşüş yaşadık. “Virüsle ilgili bu sorun yakında bitmezse, iyimser olmak için nedenimiz olmayacak. Ne kadar dayanabileceğimizi bilmiyoruz.”

Yunanistan Ticaret ve Perakende Satış Derneği (HRBA) tarafından yapılan bir ankete göre, hükümet 27 Aralık’ta toplu bir aşılama programı başlatırken, Yunanlıların yüzde 88’i salgının neden olduğu yeni ekonomik krizin 2021 boyunca devam etmesini bekliyor.

Ayrıca ankete katılanların yüzde 73’ü bu sezon geçen yıla göre daha az harcayacaklarını söylerken, yüzde 39’u tatil alışverişi için bütçelerini yüzde 50’den fazla düşürdüklerini söyledi. Kaspersky tarafından yapılan bir başka anket de Yunanlıların en az yarısının bu yıl alışveriş bütçelerini en az üçte bir oranında azaltacağını öne sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu