Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Ralli Modunda: Banka Hisselerinin Yılbaşından Bu Yana Performansı

Borsada yükseliş bu yıl içerisinde devam ederken, bankacılık endeksindeki hisse senetlerinin durumu şu şekilde…
Borsa Ralli Modunda: Banka Hisselerinin Yılbaşından Bu Yana Performansı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yatırımcıları yüksek enflasyona karşı yöneldiği başlıca piyasa olan borsa, 2024 yılının gelmesi ile beraber yükselişini sürdürdü. Son haftalardaki yükseliş ile beraber BIST 100 endeksi yılbaşından bu yana yüzde 30’dan fazla artış kaydetti ve 10.000 puan barajının üzerine çıktı.

BIST 100 bu hafta 10.286 puana kadar çıktı. Bu endeks için tarihi bir zirveyi temsil ediyor. Sektörel bazda bakıldığında da banka endeksine dahil hisseler yatırımcıların yüksek getiriler elde etmesine neden oldu. Banka endeksi (XBANK) bu yılın başından itibaren yüzde 60’a yakın arttı ve 13260 puan seviyesine ulaştı.

Yatırımcıların en çok kazanç elde ettiği banka hisseleri ise şu şekilde oldu:

Akbank (AKBNK)

AKBNK hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsanın bu yıl içerisindeki rallisi ile 10.000 puan barajını aşmasının ortasında, en çok kazanç sağlayan banka hissesi AKBNK oldu. Hisse senedi yılın başından itibaren yüzde 60’a yakın artış kaydetti ve değerini 63 TL’ye kadar taşıdı. Bu hisse senedi için rekor seviye olurken, fiyat yazım itibarıyla 58 TL yakınlarında bulunuyor.

Yapı Kredi (YKBNK)

Banka hisselerine yatırım yapanlar için en çok getiri sağlayan bir diğer varlık YKBNK oldu. Bu yılın başından itibaren kazancını yüzde 58’e taşıyan hisse senedi 32 TL seviyesini gördü. YKBNK yazım anında 31 TL ile tarihi rekor seviyesine yakın seyrediyor.

GCM Yatırım Banner

Hisse senedinin son bir yıl içerisindeki kazancına bakıldığında ise yüzde 230’un üzerinde bir artış söz konusu.

Vakıfbank (VAKBN)

Vakıfbank (VAKBN) hisseleri yılın ilk dört aylık döneminde yüzde 55’e yakın artış yaşadı. Bu artış sonrası hisse senedinin değeri 20 TL’nin üzerine çıktı. Hafta kapanırken fiyat 19,87 TL seviyesindeydi.

Son haftalarda yükselişine hız veren VAKBN tarihi rekor seviyesine ulaşmış oldu. Son bir yıl içerisindeki getiri ise yüzde 120’nin üzerinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.