Yatırım yapmaya başla!

Yıl Sonuna Kadar Tüm Şehirlere Doğal Gaz Verileceği Söylendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yıl sonuna kadar tüm şehirlere doğal gaz verileceğini belirtirken, yakın vadede sektördeki planlarını paylaştı.
Yıl Sonuna Kadar Tüm Şehirlere Doğal Gaz Verileceği Söylendi

Türkiye 2023 Zirvesi’nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yıl sonuna kadar doğal gaz gitmeyen hiçbir şehrimiz kalmayacağını söyledi.

Zirvede konuşma yapan isimlerden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomimizi faiz ve enflasyon prangasından kurtaracağımızı belirtirken; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Enerji Bakanı Yardımcısı Mithat Cansız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün de katılım sağladı.

Bakan Fatih Dönmez, doğal gaz olmayan şehirleri sevindirecek bir haber paylaştı.

Türkiye olarak politika, ekonomi ve güvenlik olmak üzere birçok alanda zaman zaman sıkıntılar yaşandığını, yerli ve milli duruş sergileyerek bu sıkıntıların aşıldığını belirten Dönmez, ülke olarak her alanda yenilenme dönemine girmiş bulunduğumuzu ifade etti.

Mevcut düzene meydan okuyarak Türkiye’yi küresel bir güç haline getirmek için atılan her adımın karşısında olanların çabalarının da Türkiye’nin enerjide yakın tarihine bakıldığında net bir şekilde görüldüğünü söyleyen Bakan Dönmez, 2002 seçimlerinden sonra yeni bir dönemin başladığını en büyük atılımlardan birinin enerji sektöründe görüldüğünü söyledi.  Enerji alt yapımızın her yönüyle modernize edildiğini, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yerli ve yenilenebilir kaynakların payının arttığını ve 65 yıllık nükleer rüyasında somut adımlar atıldığını sözlerine ekledi.

Doğal Gaz Fiyatlarını Öğrenmek için Buraya Bakınız

Bakan Dönmez: Artık patinaj yapacak, duracak ya da bekleyecek zamanımız yok.

2 yıl önce milli enerji ve maden politikası açıklanırken bağımsız enerji, güçlü Türkiye sloganıyla yola çıktıklarını, bağımsız enerjinin güçlü güvenlik ve ekonominin temel taşlarından biri olduğunu, 16 yılda çok büyük başarılara imza attıklarını ve bundan sonra bu başarıyı daha da yukarı taşıma zamanının geldiğini söyledi. Sorun yaratan her türlü meseleyi çözerek hızlı bir yükselişe geçmek zorunda olduklarını belirten Dönmez; “Artık patinaj yapacak, duracak ya da bekleyecek zamanımız yok” yorumunu yaptı.

Enerji ürünlerinin ithalatı, Türkiye’nin cari açığında en büyük kalemlerden birini oluşturuyor.

Fatih Dönmez son 10 yılda enerji ithalatına yıllık ortalama 40 – 50 milyar dolar ayırmak zorunda olduğumuzu, bu oranı azaltmak için de yerli ve yenilenebilir kaynakların enerji sepetindeki payının artırılması gerektiğini söyledi. Dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmayı hedeflediğimizi, bunun ise ancak sürdürülebilir ve dengeli bir büyüme ile sağlanabileceğini sözlerine ekledi.

Bakan Dönmez; son 10 yılda hidroelektrik santrallerinde %50, rüzgar, jeotermal ve biokütlede %95 oranında artış sağlandığını, güneş enerjisi kurulu gücümüzün 5 bin megavatı aştığını ve toplam yenilenebilir enerji kurulu gücümüzün yaklaşık %70’inin bu dönemde gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Akkuyu ile ilk adım atılan nükleer enerji santrallerinin devamının geleceğini söyledi.

Günümüzde Avrupa’da 30’a yakın nükleer santral olduğunu belirten Dönmez, bu alanın enerji üretmek dışında ileri teknoloji ve gelişmişlik göstergesi olarak algılandığını, Türkiye’nin uzun yıllardır nükleer enerjiden uzak durduğunu fakat Akkuyu ile atılan adımın arkasının geleceğini sözlerine ekledi.

Madenler konusuna da değinen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, bugüne kadar teknoloji eksikliğinden dolayı madenlerdeki hammaddeleri işleyerek katma değeri yüksek ürünlere dönüştüremediğimizi, artık madenlerin işlenmesi için gerekli tüm teknolojik alt yapı ve yatırımlara sahip olduğumuzu bildirdi. “Maden sahalarımızı yarı mamül ve nihai ürün üretecek fabrikaların kurulması şartıyla ihale etmeye başlıyoruz. Fabrika kurulumu ve Ar-Ge yapılmasını zorunlu kılan bir sistemi hayata geçiriyoruz.” diyen Dönmez, madenlerde de yeni bir döneme geçildiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum