Yatırım yapmaya başla!

Yeni Eylem Planı Kapsamında 5 Türde Tohum Üretimi Yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı İkinci 100 Günlük Eylem Planı kapsamında hayata geçireceği 28 eylemi paylaştı. Ağaçlandırmaya öncelik verileceği bildirilen planda, 5 türde yerli tohum üretiminin yapılacağı bildirildi.
Yeni Eylem Planı Kapsamında 5 Türde Tohum Üretimi Yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün açıkladığı İkinci 100 Günlük Eylem Planı kapsamında tarım alanında da çok önemli çalışmalar yer alıyor. Tarım ve Orman Bakanlığınca 28 eylemin hayata geçirilmesi planlanırken, bunlar arasında; yerli tohum üretimi, tarım arazilerinin sulamaya açılması, ağaçlandırma ve yaban hayatın desteklenmesi gibi birçok önemli çalışma bulunuyor.

Kırsal Kalkınma Yatırımları Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı ile 2 bin 500 çiftçiye 30’ar bin liralık hibe verilecek.

100 Günlük Eylem Planı kapsamında 600 yatırımcının ekonomik yatırım projeleri desteklenecek. Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı çerçevesinde 505 yatırıma, toplamda 250 milyon TL hibe ödemesi yapılacak.

Sulama yatırımlarına önem verileceği bildirilirken 475 bin 430 dönüm tarım arazisinin sulamaya açılacağı, bu doğrultuda 22 ilde 36 baraj ve göletin tamamlanacağı söylendi. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından 503,95 milyon metreküp suyun depolanabilir seviyeye geleceği belirtildi. Ayrıca 9 içme suyu tesisin de tamamlanacağı söylendi.

Eylem kapsamında 45 ilde 120 taşkın koruma tesisi tamamlanacak.

Artvin Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nin fiziki gerçekleşmesinin %60’tan %63’e çıkarılacağı belirtilen eylem planında bölgesel kalkınma çatısı altında 150 yeni ağıl ve ahır yapımı sağlanacak. Sudan’dan 2 milyon dönüm tarım arazisi Türk özel sektör yatırımcıları için hazırlanacak ve 253 köyde ağaçlandırma çalışması yapılacak.

Ağaçlandırma çalışmalarının yeni dönemin en öncelikli maddelerinden biri olduğu ifade edilirken, 5 Bin Köye 5 Bin Gelir Getirici Orman Kurulması Projesi kapsamında çalışmalar hızlandırılacak. Tüm illerde 550 bin dönüm ağaçlandırılarak odun üretiminin %16 artırılması sağlanacak.

Adana, İzmir ve Aydın’da Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi yerleri seçilecek.

Doğa turizminin geliştirilmesi adına 16 il, 6 milli park ve 10 tabiat parkında çevre düzenlemeleri yapılacak. 7 ilde av ve yaban hayatın desteklenmesi adına tesisler yapılacak. 12 ilde ise deniz, baraj gölleri, akarsu ve kara alanlarında su ürünleri üretiminin yıllık 4 bin 752 ton artırılması için yetiştiricilik alanları açılacak. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün sulu tarım arazilerinin 94 bin dekarının özel sektör tohumculuk firmalarının üretimine açılacağı eylem planında, boğa sperma üretimi 100 bin tondan 160 bin tona çıkarılacak.

Domates, biber, patlıcan, kavun ve hıyar için yerli tohum üretimi yapılacak.

Tohumun dışarıdan alınması çiftçilerin en çok şikayet ettiği konulardan biri. Yeni eylem planında bu konuya da çözüm getirilmesi hedefleniyor. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ve TİGEM İşbirliği ile Yerli Sebze Tohumculuğunun Geliştirilmesi Projesi kapsamında Antalya-Boztepe TİGEM arazisindeki seraların açılışı yapılacak. Bu seralarda ise domates, hıyar, kavun, biber ve patlıcan olmak üzere 5 türde tohum üretilecek.

7 ovanın Büyük Ova Koruma Alanı olarak ilan edileceği yüksek atmosfer gözlem istasyonlarına yangın algılama ve söndürme sistemlerinin yapılacağı, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu’nun kurulacağı da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 100 Günlük Eylem Planı kapsamında hayata geçireceği projeler arasında yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum