Yatırım yapmaya başla!

Yeni Destek Programında Makine Sektörüne Öncelik Tanınacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayide dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla makine sektörünün rolünün arttığını, bu sebeple yeni destek paketinde önceliğin makine sektörüne verileceğini bildirdi. İşte detaylar;
Yeni Destek Programında Makine Sektörüne Öncelik Tanınacak

Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) tarafından düzenlenen “Makine Zirvesi-Vizyon 2030”da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşma yaptı. Burada makine sanayicilerinin yüzünü güldüren açıklamalarıyla sektöre umut veren gelişmeleri aktardı.

Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük makine üreticisi olduğunu belirten Varank, şuanda 200 ülkeye bu alanda ihracat yapıldığını aktardı. Bunlarla birlikte tüm kaynak ve imkanları teşvik stratejilerini sanayi sektörüne sıçrama yaptırmak üzere planladıklarını ifade etti.

Varank: “Teşvik sistemi kapsamında; orta-yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan makine imalatı sektörüne özel önem veriyoruz.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VarankAçıklaması sırasında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın makine sektörüne verdiği desteklere de değinmeyi ihmal etmeyen Varank, son 4 yılda makine imalatı sektörüne sağlanan 1473 yatırım teşvik belgesiyle yaklaşık 20 milyar lira tutarında yatırım ve bunlara bağlı 32 bin kişilik istihdama destek sağlandığını vurguladı.

Ayrıca bu yılın ilk 4 ayında da yatırımcı iştahının sürdüğünü, 115 yeni teşvik belgesi düzenlendiği açıklandı. Varank, küresel rekabet gücünü artıracak, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını temin edecek, yapay zeka gibi kritik teknolojilerde atılım sağlayacak politikaları milli teknoloji hamlesi olarak benimsediklerini de sözlerine ekledi. Bu amaç doğrultusunda bakanlık olarak uzun süredir Uçtan Uca Yerleştirme Programı üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Varank, bu program kapsamında Türkiye’nin ileri teknoloji üreten ülkeler ligine taşınacağını bildirdi.

Türkiye İleri Teknoloji Üreten Ülkeler Ligine TaşınacakArdından “Milli teknoloji hamlemizin temellerinden birini oluşturacak yeni destek programımızın nihai hedefi, dünyanın geçirdiği teknolojik dönüşüm sürecinde Türk sanayisini öncü konuma getirmektir. Tabi bu noktada, sanayide dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte, makine sektörünün rolü de gittikçe önem kazanıyor. İşte bu nedenle, yeni destek programımızda önceliği makine sektörümüze vereceğimizi buradan ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kaydetti.

Varank, makine sektöründe hedeflenen kapasite gelişiminin, cari açığı azaltmanın da ötesinde, teknolojik bilgi sermayesi açısından dışa bağımlılığı minimuma indireceğini belirterek, diğer sektörlere de önemli faydalar sağlayacağını açıkladı.

Öte yandan Makine Zirvesi-Vizyon 2030’un açılışında açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, “Önümüzdeki süreçte ekonomi politikalarının merkezinde imalat sanayisinin büyütülmesi, geliştirilmesi bir numaralı stratejik hedef olacak.” ifadelerini kaydetti.

Ağbal ayrıca, makine sektörünün son 10 yılda üretim değeri artışında ön sırada yer aldığını fakat Çin, ABD, Almanya, Japonya, Güney Kore, İtalya ile mukayese edildiğinde ürünlerin teknolojik düzeyinin istenilen seviyede olmadığını belirtti.

Ağbal, Türkiye ekonomisinin 2002-2018 arasında %5.5 büyüme kaydederken, bu oranın makine sektöründe %6.3 olarak gerçekleştiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal“17 yılda makine sektörü Türkiye’deki büyümeden kendine düşen payı aldı. Son 3-4 yıldır Türkiye’de sabit sermaye yatırımları içerisinde makine teçhizat yatırımları zaman zaman azaldı, ortalamanın altında kaldı ama bu aslında bekletilen bir talep olduğunu gösteriyor. Diğer açıdan Türk makine sektörü için fırsat barındırıyor.” şeklinde konuştu.

Diğer taraftan programa ev sahipliği yapan MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, makine sektörünün Türkiye ekonomisi açısından önemine vurgu yapan bir açıklama kaydetti. Sektörün 2030 yılına kadarki vizyon ve stratejisini oluşturacaklarını belirten Dalgakıran, makine sektöründeki problemin çözülmesiyle Türkiye’nin 150 yıllık cari probleminin de çözülmüş olacağını bildirdi.

Ardından, “Orta gelirden, yüksek gelire geçen Kore ve Tayvan bunu makine, elektronik ve yazımla gerçekleştirdi. Şu anda kilogramı 6 dolar olan birim ihracatımızı, 15 dolara çıkarmak istiyoruz. Bu makinecilerin tek başına yapabileceği bir iş değil. Elektronikçiler ve yazılımcıların da yanımızda olması lazım. Biz bu sektörleri büyüteceğiz, onlar da bizim katma değerlerimizi büyütecek.” diyerek düşüncelerini aktardı.

Dalgakıran, Türkiye’de makine alımlarında iç pazarın hala yeterince ilgi görmediğini kaydetti. Bununla birlikte ithal edilen makinelerin %70’i Türkiye’de üretiliyor.

MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan DalgakıranTüm bu gelişmelerin yanında “Makine Zirvesi-Vizyon 2030” da MAKFED ile bankalar arasında İVME Finansman Paketi kapsamında hayata geçirilen “Makine Sektörü İş Birliği Protokolü” de imzalandı.

Söz konusu bu protokol; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın katılımıyla olmak üzere, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Turgut Gülcihan ve MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran tarafından imzalandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum