Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yemek Sepeti Alan Adını Yenilemeyi Unuttu, Olanlar Oldu!

Türkiye'nin alanında lider online yemek dağıtım sitesi Yemek Sepeti, bugüne sorunlarla başladı. İşte ünlü şirket ile ilgili iddialar;
Yemek Sepeti Alan Adını Yenilemeyi Unuttu, Olanlar Oldu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Ülkemizde dışarıdan yemek söylemek isteyen herkesin aklına ilk gelen yer, Yemek Sepeti değil mi? Ama bugün öyle büyük bir hata yaptı ki “nasıl olur” demekten kendimizi alamıyoruz. Aç kalan kullanıcılar ise isyanlarını şiddetle dile getiriyor. Yaşanan olayla ilgili yapılan yorumların birçoğu son derece komikken, hacklendiğine dair söylentiler de dikkat çekiyor.

İnternetten yemek satışı konusunda alanında lider olan Yemeksepeti.com, alan adını yenilemeyi unuttu.

Yemek Sepeti Alan Adını Yenilemeyi Unuttu

Bunun ne anlama geldiğini bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım. Web sitelerinin alan adları (domain) belli sürelerde yenilenmeli ve gerekli ödemeler yapılmalıdır. Eğer yapılmazsa Yemek Sepeti’nde olduğu gibi siteye erişim sağlanamaz ve yukarıda gördüğünüz resimle karşılaşırsınız.

Yemek Sepeti’ne girip sipariş vermek isteyen kişiler, otomatik olarak Register.com’a yönlendirildi.

Yemek Sepeti Register.com'a Yönlendirdi

Domain süresi dolan Yemek Sepeti’nin böyle bir hatayı, daha doğrusu unutkanlığı nasıl yaptığı gerçekten şaşırtıcı. Sonuçta alanında lider bir markanın bu kadar önemli bir konuyu, adı – soyadı kadar iyi bilmesi gerekmez mi?

Siteye Whois üzerinden bakıldığı zaman, son değişikliğin 30 Kasım 2017 yani bugün yapıldığı görülüyor.

Yemek Sepeti Whois Bilgileri

Muhtemelen unutkanlık sonucu yenilenmeyen domainin süresi uzatılmıştır. Bunun dışındaki söylentiler ise hacklendiği ile ilgili. Ekşi Sözlük üzerinden yapılan yorumların bazılarında, hacklendiği ve bu nedenle işlevsiz kaldığı da ibareleri de dikkat çekiyor.

Şu an site aktif olsa bile unutkanlık sonucu yaşanan bu sorun, bir süre internet camiasında konuşulmaya devam edecektir.

Yemek Sepeti Yetkili Yorumu

Yapılan açıklamalar “teknik bir sıkıntı var en kısa sürede çözülecek” şeklinde olsa da yetkililer alan adıyla ilgili bir açıklama yapmıyorlar. Şu an bazı kişilerin erişim sorununun devam ettiği de bilinenler arasında. Aldığımız mesajlarda register.com’a yönlendirilmedikleri ve sitenin çökmüş olduğu belirtiliyor. Bu kişilere, tarayıcılarını yeniden başlatmalarını öneririz; çünkü şu an site aktif durumda hizmet veriyor.

Yemek Sepeti 2 sene önce uluslararası online yemek dağıtım ağı Delivery Hero‘ya 589 milyon dolara satılmıştı.

Yemek Sepeti Delivery Hero'ya Satıldı

Delivery Hero’nun ise dünyanın 29 ülkesinde 1500 çalışanı bulunuyor ve 100 bin civarında restoranla çalışıyor. Şirketin % 39 oranında hissesi ise Türkiye’de başka girişimleri de bulunan Alman iş geliştirme şirketi Rocket Internet’in elinde bulunuyor. Ama Rocket Internet’in de Türkiye’den çıkma kararı aldığı biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu