Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Walmart “Yeni Perakende Teknolojisini” Sam’s Club’da Test Ediyor!

Amazon’la hemen her konuda rekabet ettiği iyi bilinen Wal-Mart, yeni kasiyersiz mağazasıyla gündeme geldi. Detaylar aşağıda;
Walmart “Yeni Perakende Teknolojisini” Sam’s Club’da Test Ediyor!
Yorum

Jeff Bezos’un şirketinin aylar önce dünyanın ilk kasiyersiz süpermarketi Amazon Go’yu hizmete başlatmasından kısa süre sonra kendi kasiyersiz mağazasıyla gündeme gelen Wal-Mart, bu alanda rakibine karşı büyük bir hamle daha yaptı. Buna göre Walmart sahibi olduğu Sam’s Club’ın Dallas’ta yeni bir lokasyon açtığını, müşterilerin söz konusu mağazada kasiyer olmadan ve ödeme kuyruğunda beklemeden alışveriş yapabileceklerini duyurdu.

Sam’s Club Now isimli bir uygulamaya dayanacak ödeme sisteminin, Dallas’ta test edildikten sonra çok daha geniş kapsama yayılacağı aktarıldı. Haberin, Walmart da dahil Kruger, Target, Macy dahil olmak üzere pek çok perakendecinin müşterilere hitap etmek, maliyetleri düşürmek ve satışları artırmak için son perakende teknolojilerine yoğunlaştığı bir zamanda gelmesi dikkat çekti.

Dallas mağazasında müşterilerin Sam’s Club Now uygulaması ile tanıştırılacağı, uygulamanın mevcut “Shop and Go” uygulaması üzerine geliştirildiği bildirildi.

 Sam’s Club Now Uygulaması ile Çalışacak Sistem İlk başta, şirket tarafından laboratuvar sözleriyle tanımlanan mağazada çok az sayıda insan için hizmet vereceği fakat bunu daha geniş bir sunumun takip edeceği dile getirildi. Yani sistemin Amazon’un ilk etapta yalnızca şirket çalışanlarına sunduğu Amazon Go’nun sistemine benzediği vurgulandı. Yaklaşık 10 bin metre karelik bir alanda yer alacak yeni mağazanın geleneksel Sam’s Club mağazalarının 4’te 1’i büyüklüğünde olacağı, gıda, et ve alkole odaklanacağı söylendi.

Müşterilerin mağazaya girerken uygulamalarını açacakları, ürün aramak için uygulamayı kullanabilecekleri ve ardından ürünleri tarayarak sepetlerine ekleyebilecekleri ifade edildi.

Walmart Kasiyersiz Mağaza TeknolojisiSamsClub.com’un CEO’su Jamie Iannone, uygulamanın devamlı müşterilerin satın almak istedikleri şeyleri unutmadıklarından emin olmaları için tasarlandığını, ayrıca müşterilerin uzaktan sipariş verip 1 saat içinde Dallas lokasyonundan istedikleri ürünleri alabileceklerini belirtti.

Ve konuyla ilgili görüşünü; “perakende deneyimini yeniden tanımlamak için bilgisayar görüntüsü, artırılmış gerçeklik, makine öğrenimi, yapay zeka, robotik gibi tüm mevcut teknolojileri kullanacağız” sözleriyle anlattı.

Verilen bilgiler arasında Dallas mağazasının envanter ve tertip yönetimini kolaylaştırmak için ortalama 700 kamerayla donatılacak olması da vardı. Perakendeci ilgili açıklamasında, zaman içinde yeni teknolojinin ülke çapında yaygınlaştırmayı planladığının da üzerini çizdi. Bu noktada, Amazon’un 2021 sonuna kadar 3000 kasiyersiz mağaza açabileceği, dolayısıyla rakiplerine korku saldığı hatırlatıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu