Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

ABD’li Perakende Devi Walmart’tan Çin’e 1,2 Milyar Dolarlık Yatırım

ABD'li perakende devi Walmart, Çin'e 1,2 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Detaylar şöyle;

Yerel rakipler ve online perakendecilerin artan rekabeti ile karşı karşıya kalan Walmart, Çin işine bir milyar dolardan fazla yatırım yapıyor. ABD’li devin açıklamasına göre şirket, önümüzdeki 20 yıl içinde Çin’deki dağıtım merkezlerine 1,2 milyar dolar (8 milyar Çin yuanı) yatırım yapmayı planlıyor.

Walmart’ın parayı, bakkaliye teslimatlarını artırmak için harcamayı planladığı bildirildi. Firmanın uluslararası lojistik yöneticisi; “Walmart, Çinli müşterilerimize taze ürünler sunmak ve hizmetlerimizi geliştirmek için tedarik zinciri lojistiği yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor” dedi.

Wamart’ın halihazırda Çin’in güneyindeki çabuk bozulabilen gıda maddeleri için dağıtım merkezi inşa etmeye 102 milyon dolar (700 milyon yuan) yatırım yaptığı hatırlatıldı.

Walmart Çin 102 Milyon Dolar Yatırım Artıyor1996’dan beri Çin’de bulunan Arkansas merkezli perakendeci, son yıllarda yerel süpermarketlerin ve Alibaba gibi online devlerin artan rekabetiyle karşı karşıya. Ayrıca Walmart, 2016 yılında başka bir büyük Çinli teknoloji firması olan JD.com ile ortaklık kurdu ve ayrıca Çinli bir teslimat firması Dada-JD Daojia’ya 300 milyon dolardan fazla yatırım yaptı.

Bu yılın Ocak ayı itibariyle ana Walmart markası ve iştiraki Sam’s Club dahil olmak üzere firmanın Çin’de 443 mağazası vardı.

Walmart Çin 400 Fazla Mağazası Var Öte yandan Walmart geçen yıl Çin operasyonlarından 10,7 milyar dolarlık satış yapmış, rakam uluslararası gelirinin 10’da 1’inden daha az seviyeye tekabül etmişti. Walmart CEO’su Doug McMillon da Haziran ayında düzenlenen bir yatırımcı toplantısında, “Çin’in çok büyük bir iş fırsatı olacağını düşünüyorum” demiş, ülkede güçlü bir bölgesel işletme olmaya odaklanmayı sürdüreceklerini açıklamıştı.

Ne var ki Walmart’ın yükselen ABD-Çin ticaret savaşından olumsuz etkilenen firmalar arasında yer aldığı da biliniyor. Zira perakende devi, ABD’nin Çin tarifeleri nedeniyle pek çok ürünün fiyatını yükseltmek zorunda kaldı. Öyle ki geçtiğimiz ay, Başkan Donald Trump’a, ticaret savaşının ABD ekonomisine zarar vereceği ve tarifeleri geri çekmesi yönünde uyarıda bulunan 600 şirket arasında yer aldı.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle