Paylaşım

Wal-Mart ile Japon E-Ticaret Devi “Amazon”a Karşı Müttefik Oldu!


 

ABD’li perakende devi, Amazon’a karşı verdiği savaşı tüm hızıyla devam ettiriyor. Zira Wal-Mart Amazon’la rekabetinde büyük bir hamle daha yaptı. İşte ayrıntılar;

Her ikisi de Fortune’un dünyanın en beğenilen şirketleri listesinde yer alan Wal-Mart ile Amazon arasındaki rekabet tüm hızıyla devam ediyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde kasiyersiz mağaza projesi ile Amazon’a rakip olan Wal-Mart, bu kez de Amazon’un hakim olduğu e-book ve sesli kitap alanına giriyor.

İşte Japon merkezli e-ticaret devi Rakuten’le anlaşma yaptığını duyuran Wa-Mart’ına maçları ve haberin detayları;

Dünyanın ilk 2 trilyon dolarlık şirketi olabileceği söylenen Amazon’un rakiplerinin sayısı giderek artıyor.

Amazon'un Rakiplerinin Sayısı Artıyor Japon e-ticaret devi Rakuten ile Wal-Mart’ın arasındaki yeni ortaklık da bu durumu açıkça kanıtlıyor.

Zira Perşembe günü Tokyo’da bir araya gelen Wal-Mart CEO’su Doug McMillon ile Rakuten CEO’su Hiroshi Mickey Mikitani, Japonye ve ABD’deki müşterilerine daha iyi hizmet vermek için yaptıkları yeni anlaşmalarını duyurdular.

Ortaklığa göre; Japonya’da 2018’in üçüncü çeyreğinde yeni bir online market alışverişi hizmeti başlayacak.

Wal-Mart Japonya'daYeni Bir Online Alışveriş Hizmetine BaşlayacakBuna ek olarak; Wal-Mart e-kitap ve sesli kitap satmaya başlayacak. Tabii, bu noktada dijital kitap alanında hatırı sayılır üne sahip olan Rakuten’in alt kuruluşu Kobo’yla birlikte çalışacak. Yeni birliktelik Amazon’un hakim olduğu dijital kitap alanında Wal-Mart’ın 6 milyon e-kitap ve sesli kitap satmasını sağlayacak.

Neticede; 14.000 çalışana sahip Japonya’nın en büyük e-ticaret devi Rakuten’le Wal-Mart, Amazon’a karşı büyük bir hamle yapacak.

Rakuten'le Wal-Mart BirleştiRakuten’in büyük datasından, e-ticaretteki uzmanlığından ve yapay zeka konusundaki çalışmalarından faydalanacak olan Wal-Mart, dijital kitap sektöründe büyük bir sıçrama yapacak.

Çünkü Amazon Kindle, ABD’deki elektronik kitap pazarının tahmini % 83’lük kısmını elinde bulunduruyor.

Amazon'un Hükmettiği Dijital Kitap Pazarına GirilecekFortune’un haberine göre Apple ve Barnes & Noble de sektörde fakat onların payları Amazon’a göre çok küçük.

Kısacası; son çeyrekteki online satışlarını % 50 oranında artıran Wal-Mart, Amazon’un yoluna taş koymaya gayet kararlı görünüyor. Bakalım, ABD’li perakende devi ile Amazon arasındaki rekabette daha en gibi hamlelerle karşılaşacağız?

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın