Yatırım yapmaya başla!

Uşak’ta Üretimine İzin Verilen Kenevirle Çiftçilerin Geliri Artacak

Uşak Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş, gelecek yıl 750 dekarlık alanda kenevir üretileceğinin haberini verirken bu sayede çiftçinin gelirinin 4-5 kat artacağını bildirdi.
Uşak’ta Üretimine İzin Verilen Kenevirle Çiftçilerin Geliri Artacak

Uşak Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş, gelecek yıl 750 dekar alanda kenevir üretimi yapılacağını açıkladı. Buğday ve arpada dekar başına karlılığın 300-400 lira arasında olduğunu belirten Keleş, liflik kenevir üretiminden dekar başı bin 500 liraya kadar gelir elde edilebileceğini bildirdi.

Kenevir üretimine izin verilen iller arasında bulunan Uşak’ta üreticiler bu ürüne yoğun bir ilgi gösteriyor.

Uşak'ta Üreticiler Bu Ürüne Yoğun Bir İlgi GösteriyorKonuyla ilgili bazı açıklamalar yapan Keleş, Uşak Üniversitesi iş birliğiyle bu yıl ilk kez ilde liflik kenevir üretimi yaptıklarını açıkladı. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Uşak’ın bu alanda ön plana çıkacağını beklediklerini dile getirdi.

Bununla birlikte kenevir bitkisinin ekonomik getirisinin buğday, arpa gibi ürünlerden 3-4 kat daha fazla olduğu biliniyor. Keleş, bu sebeple üreticilerin kısa zamanda kenevir üretimine yöneleceğini düşünüyor. Öte yandan buğday ve arpada dekar başına karlılık 300-400 lira arasında.

“Liflik kenevir üretiminden dekar başı 1500 liraya kadar gelir elde edilebilecek. Selçikler köyünde bu yıl ilk kez kenevir üretimi yapıldı.” değerlendirmesini yapan Keleş, verimin oldukça yüksek olduğunu belirtti.

Uşak Tarım ve Orman Müdürü Ertan KeleşAçıklamasında yağlık ve liflik olmak üzere iki tür kenevir üretiminin yapıldığını belirten Keleş, gelirinin yüksek olması sebebiyle Uşak’ta liflik üretimin yaygınlaşmasını istediklerini belirtti. Bununla birlikte yağlık kenevir üretiminden dekar başı ortalama 1000 lira gelir elde edilirken, bu oranın liflikte 1500 liraya kadar çıkabileceği bildirildi.

Ayrıca Keleş, liflerin pazarlama sorunu olmadığına dikkat çekerken, “İlimizde dekardan 80-85 kilogram lif ve bir ton odun elde edilecek. Kenevir ve odunun getirisini topladığımızda dekar başı gelir buğday ve arpanın getirisini dörde katlayacak. Biz bu nedenle liflik kenevir üretimi için çiftçileri bilgilendiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Üzerinde çalışmalar yapılan tohumların yaygınlaştırılmasıyla birlikte kenevir üretiminin istenilen düzeye ulaşması bekleniyor.

Kenevir Üretimi İstenilen Düzeye UlaşacakUşak Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş kenevirin ülke ekonomisi için oldukça önemli bir ürün olduğunu açıklarken “Karlılığı oldukça yüksek, bu nedenle kısa sürede yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Tekstil, otomotiv, sektörlerinde kağıt sanayinde, tıp alanında geniş kullanımı olan kenevir aynı zamanda yağ ve yakıt olarak da kullanılıyor. Kenevir suyu seven bir ürün, ilimizde yağış ortalaması metrekareye 565 mililitre, bu oran bizim için yeterli, biraz su takviyesi yapılabilir. İlimizde kenevir çalıştığımız tarlada lif oranı yüksek esrar oranı düşük bir ekim yaptık.” şeklinde konuştu.

Selçikler beldesinde üretim yapan Mehmet Arslan da ilk defa kenevir ürettiğini belirterek getirisinin buğday ve arpaya göre oldukça fazla olduğunu açıkladı. “Tarımı kolay, pazar sorunu yok, fiyat istikrarı olacağı söyleniyor. Bu nedenlerle kenevir üretimi artacak.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum