Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ünlü Astronot Dave Scott’un Bulova Markalı Saati Açık Artırmada!

Ünlü Astronot Dave Scott’un Bulova Markalı Saati Açık Artırmada!
Son Güncelleme: 
Yorum

Tarihi değiştiren olayların tanığı bazen insandır, bazense basit bir eşya. Eğer bu ikisi birleşirse paha biçilemez bir değerle çıkar karşımıza. Tıpkı bugün sizlere sunacağımız bu eşsiz parça gibi. İlk görünüşte paslı, eski, basit bir saat gibi görünen bu obje, aslında insanlık için çok önemli bir olayın tanığı.

David Scott! 1932 doğumlu Amerikalı bir astronot, Ay’a ayak basan 7. insan ve burada araç kullanma deneyimi yaşamış ilk kişi. Kısacası insanlık tarihi açısından uzay bilimine bakış açımızı değiştiren nadir insanlardan sadece birisi. Tabi ki sizlere bu başarılı astronotu anlatmamın bir sebebi var. Gemini VIII, Apollo 9 ve Apollo 15 gibi dünyayı ilgilendiren önemli görevlerde yer alan Scott, hepsinin de üstesinden başarıyla geldi. Dünya açısından bu önemli olaylar yaşanırken, Scott’un kolunda ise Bulova markalı kol saati vardı. Geçtiğimiz günlerde ise bu tarihi saat açık artırmayla satışa çıkartıldı. Şimdi dilerseniz zamana tanıklık eden bu eşsiz esere ve detaylarına daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda ünlü astronotun açık artırmayla satılan kol saati:

Dave Scott’un Apollo 15 Görevinde Kullandığı Bulova Markalı Saat

Dave Scott'un Apollo 15 Görevinde Kullandığı Bulova Markalı SaatBilindiği gibi programın her safhası, özellikle ilk başlarda ölüm tehlikesine karşı insanla yapılmıyordu. İşte bu astronot, insanla yapılan 9. projenin içerisinde yer almış ve Apollo 15 ile ay üzerine ayak basan 7. kişi olmayı başarmış. Başarılı bilim insanının özellikleri bununla da bitmiyor. Ayrıca Ay’da Lunar Rover olarak belirtilen aracı kullanan ilk insan olarak kayıtlara geçmiş. İşte tüm bu olayların gerçekleştiğinde tarihler 1971’i gösteriyordu. Temmuz ayında dünyanın uzay bilimine bakış açısı değişirken, ünlü astronotun kolunda Bulova Chronograph markalı saat bulunuyordu. Yani bu saat 1971 yılında Scott ile Ay’a gitmiş, orada yürümüş ve tekrar Dünya’ya dönmüştür.

Dave Scott'un Apollo 15 Görevinde Kullandığı Bulova Markalı SaatSonuçta, sahip olduğu geçmişi ile birçok kişi için binlerce dolarlık değere sahip olan bu saat, RR Auction tarafından yapılan bir açık artırmayla satışa çıkartılmış. Saatin 750.000 ila 1 milyon dolar arasında değişen bir fiyattan satılacağı münazara yetkililerinin beklentileri arasında. Diğer taraftan, bu saatin yanında Dave Scott tarafından yazılıp imzalanmış bir gerçeklik belgesi bulunduğunu da ayrıca belirtelim. Dünyada tek olan böyle bir saat için ne kadar fiyat biçileceğini biz de çok merak ediyoruz. Ancak David Scott’un Apollo 15 görevinden kalma saati alıcısını henüz bulamamış. Ki bu bilgiyi edinir edinmez sizinle de paylaşacağımızdan kuşkunuz olmasın.

Tarihe tanıklık eden bir objeyi birlikte inceledik. Nedendir bilemiyorum; ama bu tür tarihi eşyalar benim çok ilgimi çekiyor. Yani düşünsenize, kendinizi başka nasıl o kişinin yerine koyabiliriniz ki? Evet, telaffuz edilen rakamlar oldukça yüksek hatta servet değerinde; ama inanın böyle bir ücreti karşılayabilecek kadar zengin olsam, ben bu saati alırdım. Peki, siz de bana katılıyor musunuz? Gözünüzü kırpmadan 750.000 dolarlık ücretini karşılar mıydınız?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu