Yatırım yapmaya başla!

Uluslararası Yatırımcılar ABD’de Ticari Gayrimenkulden Çekiliyor

Uluslararası yatırımcıların, 2012’den bu yana ilk kez ABD ticari gayrimenkulünün net satıcıları olduğu açıklandı. Ayrıntılar haberimizde;
Uluslararası Yatırımcılar ABD’de Ticari Gayrimenkulden Çekiliyor

Real Capital Analytics’ten gelen yeni bir rapora göre uluslararası yatırımcılar, 2012’den bu yana ilk kez ABD ticari gayrimenkulünün net satıcıları oldu. Değişiklikten sorumlu hiçbir ülkenin olmadığı, bunun yerine satın alımlardaki küçük bir geri çekilmenin yatırım denklemini değiştirdiği aktarıldı.

Yatırımcıların, 2019’un ilk yarısında toplam 21.3 milyar dolar değerinde doğrudan alım gerçekleştirdiği ve 21.4 milyar doların biraz üzerinde satış yaptığı aktarıldı. Real Capital Analytics’ten Jim Costello, ABD’deki fiyatların rekor seviyede ve kapitalizasyon oranının rekor düşük seviyelerde olduğunu dile getirdi.

“Görünüşe göre ABD’ye çalışması için para yatırmak, yatırımcılar için zor olacak” diyen Costello, getiri fırsatının birkaç yıl önceki gibi olmadığını vurguladı.

ABD’de Ticari Gayrimenkul Getiri Fırsatı Eskisi Kadar DeğilSadece ikinci çeyrekte satın almaların bir yıl öncesine kıyasla yüzde 37 düştüğü, bunun kısmen geçen yıl tamamlanan bazı çok büyük anlaşmalar nedeniyle yaşandığı söylendi. Costello ayrıca Blackstone’un ABD mülklerini Singapurlu GLP’den 18.7 milyar dolara satın almasına ilişkin olarak da yorum yaptı. “Yılın ikinci yarısında sınır ötesi yatırımcılardan net satışlar göreceğiz” dedi.

Haberde yatırımcıların hala aktif olduğu, ancak özellikle döviz kurları ve faiz oranlarındaki oynaklıkla beraber piyasadaki tüm risklere karşı koruma sağlamanın zorlaştığı hatırlatıldı.

ABD’de Ticari Gayrimenkul Yatırımcıları ÇekmiyorDolayısıyla yatırımcılar, yıl başından bugüne kadar daha az satın almış ama aynı zamanda daha az da satmışlardı. Öte yandan yatırımcıların, geçen yıl perakendeye büyük bir giriş yaptıktan sonra, ofis ve apartman sektörlerindeki harcamalarını artırdıkları da kaydedildi. Real Capital raporuna göre yatırımcılar New York City bölgesine daha fazla sermaye koyarken Los Angeles, Phoenix, San Jose, California ve Washington’a daha az yatırıyorlardı.

Kanada, Almanya ve Singapur, ABD ticari gayrimenkulünün dolar hacminden en büyük alıcılarıyken Kanada ve Almanya her yıl yatırımlarını artırdı, Singapur’da ise %55 düşüş oldu. Çin çok daha küçük bir yatırımcıyken dolar hacmi yüzde 74 düştü. Nedeni ise hükümetin geçen yıl getirdiği kısıtlamalar oldu. Orta Doğu’daki yatırımcılarsa ABD daire piyasasında önemli ölçüde artış kaydetti ve bunun nedeninin petrol fiyatlarındaki volatilite nedeniyle güvenli liman arayışı olabileceği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum