Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uluslararası Enerji Ajansı: “Kömür Talebi Önümüzdeki 5 Yıl Sabit Kalacak”

Uluslararası Enerji Ajansı, kömür tüketiminin arttığını fakat önümüzdeki 5 yıl içinde kabaca sabit kalacağını öngördü. Detaylar aşağıda;
Uluslararası Enerji Ajansı: “Kömür Talebi Önümüzdeki 5 Yıl Sabit Kalacak”
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Enerji Ajansı, kömür tüketiminin iki yıl süren düşüşten sonra genişlediğini ancak madencilerin ağır bir başka büyüme dönemi için destek vermesi gerektiğini söyledi. Son yıllık raporunda IEA, küresel kömür talebinin önümüzdeki 5 yıl içinde 2017 ile 2023 yılları arasında yalnızca yüzde 1’in üzerinde oynayacağını, yani genel olarak sabit kalacağını öngördü. Kömürün son yıllardaki durgunluğunun nedeni ise Hindistan ve diğer gelişen ekonomilerin elektrik enerjisi üretimini hızla artırmak için kömüre yönelirken gelişmiş ülkelerin fosil yakıtlardan vazgeçmesi olarak belirtildi.

Enerji politikaları konusunda ülkelere tavsiyelerde bulunan Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı; “sayıları giderek artan birçok ülkede kömür yakıtlı üretimin ortadan kaldırılması önemli bir iklim politikası hedefidir, diğerlerinde ise kömür bol ve sürdürülebilir bir elektrik kaynağı olarak kalmaya devam etmektedir” dedi.

IEA’nın tahminleri, dünyanın iklim değişikliğinden kaynaklanan feci etkilerin önlenmesine yönelik taahhütlerin yetersiz kaldığına dair bir dizi raporun üzerine geldi.

Uluslararası Enerji Ajansı Kömür Talebi Tahmini Sonuçta; çelik üretimi gibi endüstriyel amaçlar ve elektrik gücü için kömür yakılması, küresel ısınmaya büyük katkıda bulunuyordu. Raporda Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol; “Fosil yakıtlar uzun bir süre bizimle olacak. Bu yüzden, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki insanların daha fazla enerjiye erişebilmesini sağlarken uzun vadeli iklim hedeflerimizle başa çıkmanın ve hava kirliliğinin acil sağlık etkilerini ele almanın tek yolu güçlü politikaları yenilikçi teknolojilerle birleştiren bir yaklaşımı gerektirecektir” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Enerji Ajansı ayrıca 2023 yılında dünyanın 5.4 milyar ton kömürün eşdeğerini tüketeceğini belirtti.

Uluslararası Enerji Ajansı 2023 Dünya 5.4 Milyar Ton Kömür Tüketimi Bu seviyede kömürün dünya enerjisinin yüzde 25’ini karşılayacağı, oranın günümüzde yüzde 27 olduğu bilgileri verildi. Ve IEA; ucuz, temiz yanan doğal gaz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kömürün küresel enerji karışımı içindeki payını azaltmaya devam ettiğini dile getirdi. Dünyanın en büyük kömür pazarı olan Çin’de düşen tüketimin, önümüzdeki yıllarda yakıt için önemli bir rüzgar olacağı öne sürüldü. Keza ajansın tahminlerine göre ülkenin kömür tüketimi 2023 yılına kadar her yıl düşüş gösterecekti.

Bu ülkedeki kötü hava kalitesinden ve Çin’in enerjiye dayalı bir sanayi politikasından hizmet odaklı ekonomiye dönüşümünü sürdürmesinden kaynaklanıyordu.

Çin Kötü Hava Koşuları ve Politikalarının Değişmesi Kömür Tüketimini Azaltacak 2020’ya kadar IEA, Çin’deki kömür yakıtlı enerji üretiminde büyümenin zirveye ulaşmasını bekliyordu. Bu arada Uluslararası Enerji Ajansı; Hindistan’ın iştahının 2023 yılına kadar yıllık yüzde 4 oranında artacağını, bunun son 10 yıldaki yüzde 6’lık ortalamadan düşük olduğunu kaydetti. Öte yandan Hindistan’ın kömür iştahının 2023 yılına kadar 150 milyon ton kömür eşdeğeri kadar artacağı bunun da kıtanın tüketimdeki en büyük mutlak büyümeyi ifade edeceği aktarıldı.

Kömür talebinin, Filipinler ve Vietnam gibi ülkelerin kalkınmayı desteklemek için yeni kömürle çalışan enerji santralleri inşa ettiği Güneydoğu Asya’da en hızlı şekilde büyüyeceği söylendi.

Kömür Talebi Güneydoğu Asya ArtacakZira IEA’nın tahminlerine göre, bölgedeki büyümenin 2023 yılına kadar yüzde 5.7 oranında artacağı öngörüldü. Gelişmiş ekonomiler kömür santrallerini doğalgaz ve yenilenebilir enerjiyle değiştirirken Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da kömür ekonomisinin her yıl yüzde 2’den fazla düşüşe geçeceği bildirildi.

IEA, kömür ticaretinin 2018 yılında genişlemesini beklese de gelecek yıllarda daha da düşeceğini tahmin etti. İlaveten, yüksek fiyatların yeni maden yatırımlarına yol açmayacağı yönünde görüş bildiren IEA, bunun büyük ölçüde iklim değişikliğiyle mücadeleden ve son düşüşün büyük madencileri iflasa sürüklemesinden kaynaklandığını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu