Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Uçak Koltuklarınızı Neden Dik Tutmanız Gerektiğini Merak Etmiş miydiniz?

Uçak Koltuklarınızı Neden Dik Tutmanız Gerektiğini Merak Etmiş miydiniz?

Birçoğunuz, hayatı boyunca en az bir kere uçağa binmiştir. Uçakta olduğunuz süre boyunca, minimum 2 kez koltuklarınızı dik pozisyona getirmeniz rica edilir. İlki kalkış, ikincisi de iniş yapılacağı zamandır. Bunun yanı sıra, arada yemek geleceği zamanlarda veya arkanızdaki kişi rahatsız olduğunda da uyarılabilirsiniz. Peki, neden oturuşunuzla bu kadar ilgilendiklerini veya koltuğunuzu dik tutmanız gerektiğini hiç düşündünüz mü?

Bu konu ile ilgili kafanızda olan birkaç soruya yanıt vermeye çalışacağım. Öncelikle uçakta bulunduğunuz süre içerisinde, en tehlikeli anlar kalkış ve iniştir. Türbülanslar gibi doğal sebepleri saymayacak olursak tabii. Belki yalnızca keyiften veya arkamızdaki kişi rahatça kalkabilsin diye düşünüyor olabilirsiniz. Keşke yalnızca arkada oturan kişinin rahatlığı için olsaydı ama değil. Bunun yanı sıra, birkaç sebep daha var. Eğer ilginizi çekiyorsa bu nedenlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Koltuğunuzu Dik Tutmanızı Gerektiren Nedenler!

Koltuğunuzu Dik Tutmanızı Gerektiren Nedenler!Öncelikle bu, tamamen keyiften veya hosteslerin rahatça yolcuları kontrol edebilmesi ya da servis yapabilmesi için değil. O konuda bir anlaşalım. Şimdi, biz acaba neden koltuğumuzu dik tutmak zorundayız diye düşünürken mühendisler, bu konu üzerinde fazlasıyla test yapmışlardır. Tıpkı arabalardaki çarpışma testlerindeki gibi; yolcuların en az zarar görecekleri, en iyi pozisyonu bulmaya çalışmışlardır. Bu yapılan testlerin sonucunda ise en güvenli oturma şeklinin koltuğun dik tutulduğu an olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, koltukların böyle konulmasının bir sebebi var. Peki, dik tutmamızı gerektiren faktörler neler, neden dik tutmalıyız ona bir bakalım.

  • Konforlu olsun olmasın güvenliğiniz için öncelikle yapmanız gereken şey, budur. Çünkü koltuklarınızda bir kilitleme sistemi bulunur ve bu sistem, yalnızca koltuğunuz dik pozisyondayken aktif hale gelir.
  • Kimse uçakta iken başına kötü bir şey gelebileceği ihtimalini düşünmek istemez. Ancak bir yandan, hazırlıklı olmalısınız. Başınıza kötü bir şey gelmesi durumunda koltuğunuzun dik olması, daha çabuk hareket etmenizi sağlar. Aynı zamanda, arkanızda oturan kişi için de hareket edebileceği bir alan açar.
  • Koltuklar uçağa konulmadan önce bir sürü test uygulanmaktadır. Kilitleme sistemlerinin düzgün çalışıp çalışmaması ve birkaç çarpışma testine dayanan zorlu aşamalardan geçerler. Sonuç belli; dik tutmak, en güvenli pozisyondur.
  • Özellikle kalkışlardan sonra bel ağrısı yaşamak istemiyorsanız, kesinlikle koltuğunuzu dik tutmalısınız. Aksi takdirde tüm vücut ağırlığınızı, belinizin orta ve üst kısmına verebilirsiniz. Sonuçta yatay pozisyonda oturduğunuzda kuyruk sokumunuzda herhangi bir destek olmayacak. En sağlıklısı, dik pozisyonda oturarak ağırlığın bel kısmına doğru gelmesidir.
  • Tüm bunların yanı sıra, tahmin etmek gerekirse başınızı ağrıtan bir şey daha olmalı; yanınızdaki kişinin başını omzunuza yaslaması. Evet, çok sık olmasa da başınıza geldiğinde tüm yolculuğu zehir edebilir. Ufak bir bilgi vermek istiyorum; eğer koltuğunuzu dik pozisyonda tutarsanız, uyuyan kişinin başını omzunuza yaslanması bir hayli zor olacak ve kafası direkt olarak aşağı kayacaktır.

Şimdi, bütün bunları bildikten sonra umarım bir daha uçaklarda hosteslerin yaptığı uyarıları duymazlıktan gelmezsiniz. Unutmayın, talimatları duymak başınıza kötü bir şey gelmesine sebebiyet vermez. Bu nedenle, “acaba ne olacak?” diye düşünüp denemenin pek de bir anlamı yok. Zararlı çıkan taraf olabilirsiniz. Bu nedenle, uçak yolcuklarınızın süresi boyunca hosteslerin verdiği talimatlara uymalısınız. İyi uçuşlar dileriz!Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum