Yatırım yapmaya başla!

TÜRSAB Başkanı BDDK’nın Taksit Artırım Kararını Yorumladı

Hava yolları ve konaklama gibi turizm harcamalarında taksit sayısının 6’dan 9’a çıkarılması kararı TÜRSAB tarafından memnuniyetle karşılandı. Haberin detayları şöyle…
TÜRSAB Başkanı BDDK’nın Taksit Artırım Kararını Yorumladı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, dün yaptığı açıklamada hava yolu ve konaklama harcamalarındaki taksit sayısını artırdığını duyurdu. Turizm harcamalarındaki taksit sayısı üst sınırının 6’dan 9’a çıkarılması konusunda yapılan değişiklik Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya tarafından olumlu şekilde yorumlandı.

Banka Kartları ve Kredi Kartları hakkında yönetmeliğin 26. maddesinin 7. fıkrasının 2. cümlesinde değişiklik yapıldı.

Buna göre taksit üst sınırının; elektronik eşya alımlarında 3, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, taşımacılık ile ilgili harcamalarda, hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına yönelik harcamalarda 6, hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine yönelik harcamalarda, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve vergi ödemelerinde 9 ay şeklinde uygulanacağı bildirildi.

BDDK tarafından yapılan değişiklik kapsamında kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda 6 ay taksit uygulamasının devam etmesine, hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda ise 6 olan taksit sayısının 9’a çıkarılmasına karar verildi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, söz konusu değişikliğin turizmciler tarafından olumlu karşılandığını belirtti.

Tatilin bir ihtiyaç olduğunu ve 6 aylık taksit süresinin çok kısa olduğunu ifade eden Bağlıkaya, BDDK’nın sektörün talebi doğrultusunda bu çalışmayı gerçekleştirdiğini söyledi. 6 olan taksit sayısının erken rezervasyonda bile bir anlam ifade etmediğini dile getiren Bağlıkaya, bu sayının 9’a çıkarılmasının gayet makul olduğunu vurguladı.

2019 sezonunda yerli piyasada fiyat artışlarının beklendiğini, bunun karşılanabilmesi için taksit sayısının artırılmasında fayda olduğunu dile getiren TÜRSAB Başkanı, bu düzenlemenin hayata geçirilmesi ile erken rezervasyonun da hareketleneceğini öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum