Yatırım yapmaya başla!

TÜROB Bu Yıl Hem Turist Sayısında Hem de Gelirde Artış Bekliyor

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, 2019 yılında hem turist sayısı hem de gelir açısından umutlu olduklarını, her iki alanda da ortalama %10-12 arasında artış beklediklerini söyledi.
TÜROB Bu Yıl Hem Turist Sayısında Hem de Gelirde Artış Bekliyor

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, turizm sektörü için 2019 yılı beklentilerini paylaştı. Sektörün bu yıl çok fazla umut vaat ettiğini söyleyen Bayındır hem ülkeye gelen ziyaretçi sayısında hem de gelirlerde %10-12 arasında artış beklediklerini bildirdi. 2018 yılının da turizmde iyi denebilecek bir yıl olduğunu ekledi.

Timur Bayındır, turizmde 2018’de başlayan yükselişin bu yıl da devam etmesini öngördüklerini söyledi.

2019’da turist ve gelir bakımından %10-12 civarında artış tahmin eden TÜROB Başkanı, uluslararası fuarlardan edindikleri izlenimlerin 2019 yılına dair umutlarını daha da artırdığını dile getirdi.

Tüm turizm pazarları açısından iyimser olduklarını, özellikle de Türk turizminin bel kemiği olarak kabul edilen Avrupa pazarlarında alınan işaretlerin oldukça mutlu ettiğini aktardı. Ortadoğu’nun canlılığını koruduğunu ve Uzakdoğu ülkelerinde hareketlenmenin başladığını söyleyen Bayındır, diğer pazarlar içinde iyimser olduklarını ifade etti.

Özellikle İstanbul’da pazar çeşitlenmesinin hızlanmaya başladığını belirtti.

Turist ve doluluk artışı kadar fiyat artışlarında çok fazla yükselme olmadığını ve yeni yeni hareketlenmenin başladığını söyleyen Bayındır, fiyat ve gelir artışının sürmesini beklediklerini dile getirdi. Fakat buna rağmen 2013 – 2014 yıllarındaki seviyelerin görülmesi için birkaç yıl daha beklenmesi gerektiğini vurguladı.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da sektör hakkındaki değerlendirmelerini paylaştı.

Son dönemde KKTC’de yapılan oteller ile gurur duyduklarını söyleyen Ataoğlu, sadece Güney Kıbrıs 100 binden fazla yatak sayısı olduğunu belirtti. Bu rakam Kuzey Kıbrıs’ta ise 26 bin seviyesinde. Bu iki farka bakıldığında kıyaslama yapılmasına asla izin vermediğini dile getiren Ataoğlu, yatırımcıların kazandırdıkları tesislerin dünyaya meydan okuduğunun altını çizdi. Bütçe açığının %50 kadar kısmını turizm sektörünün kapattığını, 2019 yılı hedefleri arasında bu oranı %60-65 seviyelerine çıkarmak olduğunu anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum