Yatırım yapmaya başla!

TÜROB Başkanı Kurulması Planlanan Turizm Ajansının Olası Etkilerini Değerlendirdi

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, 11. Kalkınma Planı kapsamında kurulacak Turizm Ajansı konusundan memnun olduklarını, fakat otellerden alınacak turizm payının konaklama tesislerini çok büyük sıkıntıya sokacağını belirtti.
TÜROB Başkanı Kurulması Planlanan Turizm Ajansının Olası Etkilerini Değerlendirdi

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, geçen hafta Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının kurulmasına ilişkin kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunmuştu. Ajansın kurulması için gerekli olan finansmanın bir kısmının, işletme belgesi olan yerlerden karşılanacağı açıklanmıştı.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, otellerden alınacak payın konaklama sektöründe hizmet veren yerleri zorlayacağını ve bu karara karşı olduklarını söyledi.

TÜROB Başkanı Eresin, 11. Kalkınma Planı kapsamında kurulacak Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı hakkında değerlendirmede bulundu.

Turizm Ajansı Olumsuz YönleriAjansın kurulmasından memnun olduklarını ve sektöre olumlu katkıları olacağını söyleyen Eresin, öte yandan finansman ihtiyacı için otellerin cirosundan alınacak pay konusunu eleştirdi. Otellerden alınacak binde 7,5’lik payın ciro üzerinden sağlanacağını fakat bu durumun işletmeleri zora sokacağını açıkladı.

Orta standartlarda bir otelin karının %3-4,5’nin alındığını, bunun işletme için oldukça büyük bir oran olduğunu ve şiddetle karşı çıktıklarını dile getirdi. Ajansın kurulması için alınacak turizm payının kar-zarar durumunu dikkate almadan uygulanacağını, bunun da karlılık ve sürdürülebilirlik açısından çok ciddi bir risk olduğunu ifade etti.

Bu konu dışında ajansın her alanda çok faydalı fakat 1 Ocak itibarıyla başlamasının daha doğru olacağını belirtti.

Turizm Katkı PayıUygulamanın 1 Ekim’de başlayacak olmasının özellikle şehir otellerini sıkıntıya sokacağını söyleyen TÜROB Başkanı Müberra Eresin, mali ve bütçe yapıları göz önünde bulundurularak, 1 Ocak’tan sonra başlatılmasının daha yerinde olacağını ifade etti. Ajansa aktarılacak katkı payının aylık olarak tahsil edileceğini, fakat konaklama tesislerinde faturaların tahsilatının en az 30 gün içerisinde yapıldığını söyledi.

Bunun 90 güne kadar uzadığını belirten Eresin, bu sebeple tahsili edilmemiş bir paranın ödenmek zorunda kalınacağını anlattı. Kalkınma Planı kapsamında yapılacak teşviklerin hangi bölgelerde olacağı hakkında fikir sahibi olmadıklarını ve açıklanması için ricada bulunduklarını söyleyerek, teşviklere inandıklarını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum