Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin En Yüksek Kredi Notu Coca-Cola’nın Oldu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek'in kredi notunu yükseltti. Buna göre CCI, Türkiye'nin en yüksek şirket notunu almış oldu. İşte detaylar...
Türkiye’nin En Yüksek Kredi Notu Coca-Cola’nın Oldu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından gelen bilgilere göre, Coca Cola İçecek (CCI) Türkiye’de yer alan şirketler arasında en yüksek kredi notunun sahibi oldu. Coca-Cola İçecek; Türkiye, Orta Doğu, Pakistan ve Orta Asya olmak üzere 25 fabrikada, 10 milyonu aşkın çalışanıyla yıllardır faaliyet gösteriyor. 2015 yılı verilerine göre de dünyanın en değerli markaları arasında yer alıyor.

Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in yabancı para cinsinden notunu, BBB- seviyesinden BBB’ye yükseltti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun yaptığı bu not artışıyla birlikte, CCI Türkiye’de en yüksek kredi notu ile değerlendirilen şirket oldu. Yapılan açıklamaya göre CCI’nın yabancı para cinsinden uzun vadeli temerrüt derecelendirilme ve birincil derecelendirilme notu BBB seviyesine yükseltildi. Notların görünümü için ise “durağan” değerlendirmesi yapıldı.

CCI CEO’su Burak Başarır, şimdiye kadar yaptıkları çabaların boşa gitmediğini ve sonuçlarını aldıklarını dile getirdi.

Fitch Ratings’in kredi notunu yükseltmesinin ardından şirket CEO’su Burak Başarır bir takım açıklamalarda bulundu. Başarır; şirkete uzun vadeli değer katmak adına yürüttükleri çabaların bu şekilde karşılık bulduğunu, yabancı yatırımcıların gözünde de şirketlerinin değerinin arttığını ifade etti. Başarır ayrıca, tüm potansiyellerini Türkiye’nin kalkınması ve ekonomisinin güçlenmesi adına kullanmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

CCI’nın BBB olan notu şu an, ülke notunun iki kademe, ülke tavan notunun ise bir kademe üzerine çıkmış durumda.

Fitch Ratings yetkilileri aldıkları kararla ilgili olarak; CCI’nın sektörde her daim sağlam durması, marka kalitesi, Türkiye ve Orta Doğu’daki fiyatlandırmalarında tutarlı bir politika izlemesi ve her türlü ekonomik koşulda bile kar marjını korumasına bağlı olarak verdiklerini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum