Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’de Ziyaret Edilebilecek En Güzel 10 Yer

Vatanımızın gözbebeği 10 yeriyle sundukları büyüleyici atmosferde kaybolalım…
Türkiye’de Ziyaret Edilebilecek En Güzel 10 Yer
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugüne kadar hep yurt dışında, dünyanın diğer ucundaki güzelliklerden bahsettik. Şimdi sıra; köklü tarihi, büyüleyici plajları, güzide şehirleri, doğal güzellikleri ve bulunmuş olduğu konum ile etkileyici özelliklere sahip olan ülkemize, Türkiye’ye geldi. Coğrafyamız üzerinde yaşamış eski uygarlıklar, cumhuriyet öncesi ve sonrası yapılar, doğanın bu topraklara hediyesi olan güzellikler ile Türkiye adeta cennetten bir köşedir.

Ülkemizin kıymetini ne kadar bilip bilmediğimiz tartışılsa da bünyesinde barındırdığı yerler ve stratejik konumu nedeniyle dünyanın gözbebeklerinden bir tanesi olduğu kesin. Sinemanın en büyük hasılata sahip yapımlarından bazılarının set olarak ülkemizi seçmesi, bu duruma son zamanlarda verilecek güzel bir örnek. Bond filmlerinden biri olan “Skyfall” ya da 2011 yapımı “Köstebek, Hitman, Uluslararası, Kurtlar İmparatorluğu” ve hepimizin mutlaka bir yerde denk gelmiş olduğu Jackie Chan filmi olan “Altın Yumruk” filmleri İstanbul’da; “Hayalet Sürücü: İntikam Ateşi” ise Kapadokya’da çekildi. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, ülkemizdeki güzellikleri ünlü filmlerinin görsellerine eklerken, bizler yaşamış olduğumuz bu coğrafyanın acaba ne kadar farkındayız?

Maddi durumumuz el verdiğinde hayalini kurduğumuz ilk şeylerden biri şüphesiz dünya turudur. Ama dünyanın dört bir yanından turistler sahip olduğumuz ülkenin güzellikleri için gelirken ve biz ülkemizi tam olarak gezememişken, dünya turu sizce ne kadar mantıklı. Dilerseniz önce ülkemizde bir tura çıkalım.

İşte karşınızda ülkemizde gezip görülebilecek en etkileyici 10 yer:

10 Ankara

AnkaraÖncelikle ülkemizin başkenti olan Ankara ile yolculuğumuza başlıyoruz. Ankara, ev sahipliği yapmış olduğu hükümet binaları, ticari işletmeler, üniversiteler ve yabancı elçilikler ile büyük şehirlerimizden bir tanesidir. Anadolu’nun merkezinde bulunan Ankara, insanları Türkiye’deki diğer önemli noktalara bağlayan önemli bir kavşak noktasıdır. Bu şehrimiz, başlı başına tarihi ve geniş çaplı müzeleri ile kültürün bütün güzelliklerini sunmaktadır.

Müze meraklıları için Anadolu Medeniyetler Müzesi, Etnografya Müzesi ve o tarihin ambiyansını nüfuz etmek isteyenler içinse İlk Meclis ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni şiddetle öneririz. Bu güzelliklerin yanı sıra eğlenip, hoş bir vakit geçirmek isteyenler için Gençlik Parkı, Harikalar Diyarı, Kuğulu Park, Göksu Parkı, Güven Park, Mogan Gölü ve Atatürk Orman Çiftliği hem sizleri doğa ile buluşturacak hem de eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Yakın tarihimize meraklı olanlar ise Ulucanlar Cezaevi Müzesi ve Ankara’nın simgesi olmuş, Atamızın naşının bulunduğu Anıtkabir’i de ziyaret edebilirler.

9 Mardin

MardinTürkiye’nin güneydoğusundaki Mezopotamya ovalarına bakan stratejik bir tepenin üzerinde yer alan Mardin, birçok kültürü bünyesinde barındırmış ve halen daha barındırmakta olan güzide şehirlerimizden bir tanesidir. En eski yerleşim bölgelerinden bir tanesi olan Mardin, kültürel çeşitliliği ile tanınmaktadır ve Mardin’de bulunan sarı kalkerden yapılmış olan bu geleneksel evler de Mardin’in simgesi haline gelmiştir. Labirent şeklindeki dolambaçlı sokakların arasından geçerek bu evleri ziyaret edebilirsiniz.

Dünyanın en eski manastırlarından biri olan Dayrülzafaran Manastırı, etkileyici görünümü ile Dara Harabeleri, eski beyliklerden Akkoyunlular tarafından yapılan Kasımiye Medresesi, şehrin ilk camisi olan Ulu Cami, 596 yılında inşa edilen Mor Behnam Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi, Anzavur Kalesi ve Bazestan Çarşısı bu şehrimizin görülmeye değer kültürel güzelliklerindendir.

8 Konya

KonyaDünyanın en eski şehirlerinden ve dikkate değer Selçuklu mimarisinin yanı sıra Semazenleri ile de tanınan Konya, Türkiye’nin ve Anadolu’nun merkezinde bulunan en büyük yüzölçüme sahip şehridir. 12. ve 13. yüzyıllarda Konya, Selçuklu Hanedanlığı’nın egemenliği altında olan bir başkentti. Günümüzde, Alaeddin Camii ve Kubadabad Sarayı’nın kalıntıları görenleri halen daha kendisine hayran bırakmaktır. Bunların yanı sıra Çatalhöyük gibi en eski yerleşim yeri de Konya’nın bünyesinde bulunmaktadır. Ayrıca Konya, Mevlana Celaleddin-i Rumi’ye de ev sahipliği yapmıştır. Mevlana’nın görülmeye değer türbesi de burada bulunmaktadır.

7 Antalya

AntalyaAkdeniz sahili boyunca uzanan Türkiye’nin güzel bir şehri olan Antalya; çok sayıda tatil köyünün, otelin, barın, restoranın ve tarihi güzelliklerin bulunduğu büyük, canlı bir turistik cennettir. Dünyaca ünlü muhteşem plajları ile görülmeye değer şehir kareleri ve antik kalıntılar ile bezenmiş yemyeşil dağları bu güzel şehrimizi, Türkiye’nin ve dünyanın göz bebeklerinden bir tanesi haline getirmiştir. Dağcılıktan, yelkenle açılmaya ve yüzmeye kadar birçok aktiviteyi yapabilmenize izin veren Antalya, bünyesinde herkes için uygun güzellikleri ve aktiviteleri de barındırıyor.

Kale içinde yürürken eski şehir surları manzarası ile geçmişe bir adım atabilir; Roma kapıları, labirent tarzı sokaklar, Saat Kulesi ve tarihi yapılarının yanı sıra sunmuş olduğu eşsiz Akdeniz manzarası ile bu şehre hayran kalabilirsiniz. Ayrıca bu güzide şehrimizde, en iyi manzara ödüllü Gelidonya Feneri’nin de bulunduğu Likya Yolu, Antalya Müzesi, 3000 yıllık antik yapılardan Aspendos, Düden ve Manavgat Şelaleleri, Termessos Antik Şehri ve görünümü ile tam bir cenneti andıran Adrasan Koyu gibi güzellikler de bulunmaktadır.

6 Marmaris

MarmarisTürkiye’nin en popüler sahil bölgelerinden biri olan Marmaris; çam ağaçlarıyla kaplı dağları, beyaz kumlu plajları, turkuaz suları ve tarihi mimarisi ile Muğla’nın görülmeye değer bir ilçesidir. Türkiye’nin Ege Denizi’ne uzanan güneybatıdaki bu etkileyici limanı; olağanüstü doğası, su sporları, geziler, güzel yemekler ve canlı gece hayatı ile turistik bir cennettir. Çeşitli bot turları ile bu ilçenin güzel koylarını keşfedebilir ve komşu il ve ilçelere gezinti yapabilirsiniz. Bu kadarı yeterli gelmediyse, mükemmel bir konuma sahip olan Marmaris’ten, Dalyan, Efes, Pamukkale ve Kleopatra Adası’na ziyarette bulunabilirsiniz.

5 Trabzon

TrabzonTrabzon, ülkemizin Karadeniz kıyısında bulunan oldukça eski bir tarihe ev sahipliği yapan önemli büyük şehirlerinden bir tanesidir. Eusebius, bu şehrin milattan önce 756 yılında kurulduğunu belirtmiş olsa da kalıntılar milattan önce 400 yılını işaret etmektedir. Ayrıca Trabzon, muhteşem mimarisi ve inanılmaz doğası ile Sümela Manastırı, aynı güzellikteki Vazelon Manastırı, kartpostalı andıran Uzun Göl gibi etkileyici mekanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Etkileyici doğası ile yaz, kış yemyeşil olan bu Karadeniz ili, kesinlikle görülmeye değer coğrafyalarımız arasında yer almaktadır.

4 Şanlıurfa

ŞanlıurfaGüneydoğu Anadolu bölgemizde bulunan ve “Peygamberler Şehri” adıyla anılan Şanlıurfa, Türkiye’nin ve dünyanın en eski yerleşim alanıdır. Milattan önce 11 bin yılında kurulan Göbeklitepe’de dünyanın en eski mabedi bulunmaktadır. Ayrıca bu güzel şehrimizde Balıklı Göl, Haleplibahçe Mozaikleri, Hasan Padişah Camii, Gümrük Hanı, Bakırcılar Çarşısı, Reji Kilisesi ve Eyyübiler döneminden kalan Han El Ba’rur gibi tarihi ve mimari açıdan önemli mekanlar yer almaktadır.

3 Efes

EfesAvrupa’nın en kusursuz tarihi metropolü olan Efes, Ege bölgesinde bulunan antik bir şehirdir. Milattan önce 1. yüzyılda inşa edilen Efes, Roma İmparatorluğu’nun en büyük kentlerinden bir tanesidir. Antik Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olarak Artemis Tapınağı ile beraber ülkemizde yer alan ve dünya çapında tanınmış tarihi eserlerdendir. Efes harabeleri içermiş olduğu büyük bir arkeolojik sit alanından dolayı oldukça iyi korunmaktadır ve Türkiye’nin en popüler turizm merkezlerinden de bir tanesidir. Bu turistik belde de büyük bir Tiyatro, Hadrian Tapınağı ve Muhteşem Celsus Kütüphanesi yer almaktadır. İki katlı olan bu yapının dışında şehir, 12 binden fazla evi barındırmaktadır.

2 Kapadokya

Kapadokyaİç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Kapadokya, kendi kendine oluştukları belirtilen koni şeklindeki tepelere sahip Peri Bacaları ile oldukça iyi tanınmaktadır. Volkanik patlamalar ve erozyonlar gibi doğal süreçle oluşan bu ilginç yapılar, herkesin dikkatini çekmektedir. Binlerce yıl önce insanoğlu; evler, mabetler, yumuşak kayalardan yapılmış yer altı şehirleri gibi yapılar inşa etmeye başlamıştır. Özellikle Hititler, Perslerin ve Yunanlıların işgalinden korunmak için ilk yer altı tünelini açmışlardır. Çok daha sonra Hıristiyanlar, Kapadokya’daki tünellere ve mağaralara sığınmışlardır. Günümüzde ise bu mağaraların bazıları otel olarak kullanılmaktadır.

1 İstanbul

İstanbulBizans ve Osmanlı İmparatorlukları’nın başkenti olarak hizmet veren İstanbul, günümüzde dünyanın ve Türkiye’nin en büyük şehirlerinden bir tanesidir. İstanbul, Asya ve Avrupa kıtalarını bir araya bağlayan dar bir boğaz boyunca uzanmaktadır. Bu yüzden İstanbul, iki kıtaya yayılan dünyadaki tek şehirdir. Etkileyici mimarisi, tarihi alanları, restoranları, mağazaları, gece hayatı ve egzotik atmosferi ile İstanbul; Türkiye’nin görülmesi gereken başlıca şehirlerindendir.

Dünyanın en büyük iki imparatorluğuna başkentlik yapmış olan şehrimizde; Topkapı Sarayı, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Gülhane Parkı, Adalar, Dolmabahçe Sarayı, Rumeli Hisarı, Anadolu Hisarı, Yedikule Zindanları, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı, Yıldız Sarayı, Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı, Eyüp Sultan Camii, Kız Kulesi, Hidiv Kasrı, Galata Kulesi, Aya İrini Kilisesi, Süleymaniye Camii, Sultanahmet Camii, Çiçek Pasajı, Saint Anutan Kilisesi, Çemberlitaş Hamamı gibi tarihi yapılar bulunmaktadır. Aynı zamanda; Atatürk Arboretumu, Aydos Tepesi, Çamlıca Tepesi, Riva, Japon Bahçesi, Polenez Köy, Sardala Koyu gibi doğa harikalarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’nin 81 ili de birbirinden güzel olsa da dünya çapında en çok dikkat çeken, en fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret etmiş olduğu il ve ilçelerimizi sizler ile paylaştık. Ülkemizin görülmeye değer bu güzelliklerini en azından günübirlik bile olsa ziyaret etmelisiniz. Etkileyici tarihi yapıları, enfes manzaralarının yanı sıra bu il ve ilçelerimize özgü yemeklerin de tadına bakmanızı tavsiye ederiz. Kültür açısından da tam bir cennet olan ülkemizde, birçok uygarlık ve imparatorluk yaşamıştır. Bu nedenle de Türkiye’de tarihi, büyüleyici manzaralar eşliğinde iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Listelemiş olduğumuz bu cennet yerlere eklemek istediğiniz il ve ilçelerimizi, konumumuzla ilgili düşünce ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu