Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Şeker ve Mamulleri İhracatından 6 Ayda 292 Milyar Dolar Kazandı!

Türkiye, 2019'un ilk yarısında 159 farklı ülkeye gerçekleştirdiği şeker ve şeker mamulleri ihracatından 291 milyon 957 bin dolar gelir elde etti.
Türkiye Şeker ve Mamulleri İhracatından 6 Ayda 292 Milyar Dolar Kazandı!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye son yıllarda şeker ve şeker mamulleri ihracatını önemli ölçüde artırarak büyük başarılara imza atmayı sürdürüyor.

Söz konusu veriler Türkiye’nin 2019 yılının Ocak-Haziran döneminde şeker ve şeker mamulleri ihracatından elde ettiği geliri geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık 8 milyon dolar artırdığını söylüyor.

Gelir Yaklaşık 8 Milyon Dolar ArttıŞeker ve şeker mamulleri ithalatında ise bu yılın ilk 6 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %18 azalış tespit edilirken, bu azalış ihracatta %2,8 oranında gerçekleşti. Bununla birlikte yılın ilk yarısında şeker ve şeker mamulleri ihracatının tutarı 291 milyon 957 bin dolar oldu. Söz konusu bu tutar geçtiğimiz yıl yaklaşık 284 milyon dolardı.

Söz konusu dönemde Türkiye 159 farklı ülkeye şeker ve şeker mamulleri ihracatı yapmış oldu. Verilere bakıldığında ABD’nin 46 milyon 458 bin dolar ile en fazla şeker ve şeker mamulleri ihracatı yapılan ülke olarak ilk sırada yer aldığı görüldü. ABD’nin elde ettiği bu rakam, toplam ihracatın yaklaşık %16’sına denk geldi.

ABD’yi ihracatta takip eden ülkelerde ise Irak 20 milyon 64 bin dolarlık payıyla ikinci sırada yer alırken, Birleşik Krallık 15 milyon 101 bin dolarla üçüncü,  Almanya 11 milyon 986 bin dolarla dördüncü ve 10 milyon 79 bin dolarla Suriye beşinci sırada bulunuyor.

Yine söz konusu dönemde Türkiye’nin bu sektördeki ithalatının 80 milyon 438 bin dolara gerilediği ortaya çıktı.

İthalat GerilediBöylelikle 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde yapılan 98 milyon 367 bin dolarlık şeker ve şeker mamulleri ithalatı 17 milyon 928 bin dolarlık düşüş kaydetti.

Söz konusu sektörde ihracatta ABD birinci sırada yer alırken, ithalatta ise Rusya ilk sırada yer aldı. 22 milyon dolarla birinci olan Rusya’yı takip eden ülke 8 milyon dolarla Brezilya oldu. Üçüncü sırada ise 6 milyon dolarla Cezayir bulunurken, dördüncü sırada 4 milyon dolarla Ukrayna ve 3 milyon dolarla Belçika beşinci sırada bulundu.

Tüm bunların yanında Türkiye’nin ihracatı ve ithalatı en fazla düşen G-20 ülkeleri arasında bulunduğu kısa zaman önce ortaya çıkmıştı. 2019’un ikinci çeyreğini kapsayan veriler Türkiye’nin ihracatının %5 ve ithalatının ise %6,4 düştüğüne işaret etmişti.

Eylül ayı piyasalar için oldukça hareketli geçecek ve 4 Eylül’de Türkiye İhracatçılar Meclisi Ağustos ayı dış ticaret verilerini duyuracak. Bilindiği gibi Türkiye’nin ihracatı Temmuz’da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %7,9 artmış ve 15 milyar 160 milyon dolar gibi ciddi bir rakama işaret etmişti. Duruma bakılırsa Ağustos ayı ihracat verilerinde şeker ve mamullerinin payı büyük olacak gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum