Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’deki OSB’ler 2 Milyona Yakın İnsana İstihdam Sağlıyor

Ülkemizdeki organize sanayi bölgelerinde 1 milyon 931 bin kişi çalışırken, bunun 828 bin 841’i Marmara Bölgesi’nde bulunuyor.
Türkiye’deki OSB’ler 2 Milyona Yakın İnsana İstihdam Sağlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir süre önce katma değerli ürünlerin üretimini artırmak için Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nı başlattıklarını söyledi. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun (OSBÜK) Marmara Bölge Toplantısı’nda konuşan Varank, program kapsamında makine sektörü için 6 Aralık’a kadar çağrıya çıktıklarını açıkladı.

Katma değeri yüksek ürünlerin yerli üretimini artırmak amacıyla çalışmalarına devam edeceklerini söyleyen Varank, programa özellikle sanayicilerin katılması gerektiğine dikkat çekti.

Bakanlık olarak sanayiciler; fikir, ürün, üretim ve pazarlama olmak üzere her alanda destekleniyor.

Sanayicilere Destek10 tane organize sanayi bölgesinin (OSB) ortak çalışmaya katıldığını söyleyen Sanayi Bakanı, bunun ülkemizde bir ilk olduğunu belirtti. 2023 sanayi ve teknoloji strateji belgesi kapsamında, sanayi alt yapımızın daha üst seviyeye çıkarılması hedefi içinde olduklarını bildirdi.

Sanayicilerin gençlerden gelen yeni fikirlere açık olması gerektiğini ve bu alanda risk almalarını istediğini söyledi. Toplantıda konuşan TBMM Sanayi Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş ise OSB’lerin durumu hakkında bilgi verdi. 1976 yılında sanayiciliğe başladıklarını söyleyen Elitaş, 1993’te OSB yönetiminde faaliyet göstermeye başladıklarını açıkladı.

Bu alanda birçok sorunun olduğunu aktaran Elitaş, 2017 yılında üretim reformu paketinde yapılan düzenleme ile emlak vergilerini sıfırladıklarını hatırlattı. Dünyada çok az sanayici olduğunu, bu işin cesaretle ve heyecanla yapıldığını belirten Komisyon Başkanı sanayicilerin önüne çıkan engelleri gidermek için her zaman yanlarında olduklarını sözlerine ekledi.

Türkiye’deki OSB’lerde 1 milyon 931 bin kişi çalışıyor.

OSB Sayısı ArtmalıOSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, ülke genelindeki OSB’lerde çalışan insan sayısının %43’lük kısmının Marmara Bölgesi’nde olduğunu söyledi. Marmara Bölgesi’nin Türk sanayisinin kalbi olduğunu belirten Kütükcü; üretim kültürü, lojistik avantajları, sanayicilik özellikleri ve inovatif liderliği sayesinde rekabet zincirinin ne güçlü halkalarından biri olduğunu anlattı.

2019 yılının Ocak-Ekim arası döneminde gerçekleştirdiği ihracatın %65’inin bu bölgeden yapıldığını anımsattı. Ülkemizde sanayi için ayrılan alanların toplam alanın sadece binde 3’ü olduğunu söyleyen Kütükcü, bu oranın Fransa’da %2,5, Almanya’da ise %4,5 olduğunu açıkladı. Bu nedenle sanayi alanlarının en az 10 kat artırılması gerektiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum