Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Konut Satışında Yabancıların Payı Arttı, En Fazla Alımı Iraklılar Yaptı!

2019 yılının ilk yarısında Türkiye genelinde her 100 evin 4 tanesinin yabancılara satıldığı, toplam konut satışındaki yabancıların payının son 6 yılda yaklaşık 4 kat arttığı görüldü.
Türkiye’nin Konut Satışında Yabancıların Payı Arttı, En Fazla Alımı Iraklılar Yaptı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçtiğimiz hafta yaptığı 425 baz puanlık faiz indirim kararının Hafele Türkiye ve Bölgesel İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun tarafından konut piyasasını canlandıracağı öne sürülmüştü.

Ekonomistler faiz oranlarının düşürülmesinin yatırımları artıracağını ve ekonomiyi canlandıracağını düşünürken, Merkez Bankası’nın indirim kararı konut sektörü tarafından desteklenmişti. Bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan araştırma sonuçları açıklandı.

TÜİK verilerine göre 2019 yılının ilk yarısında Türkiye genelinde gerçekleşen konut satışlarının toplamda 505 bin 796 adet olduğu ortaya çıktı.

Toplamda 505 Bin 796 Adet Konut Satışı GerçekleştirildiBu yılın ilk yarısında satılan her 100 evin 4’ünü yabancıların satın aldığı görülürken, toplam konut satışında yabancıların payının  son 6 yılda yaklaşık 4 kat arttığı tespit edildi. Yapılan araştırma sonucunda yabancıya yapılan konut satışının 2019’un ilk 6 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında %69 arttığı ve 19 bin 952’ye çıktığı öğrenildi.

Yabancılara yapılan konut satışında 8903 konutla İstanbul ilk sırada yer aldı. 4093 adet konutla Antalya hemen ardından gelirken, 1111 adet konutla Ankara üçüncü sırada yer aldı. Yine söz konusu dönemde ülke uyrukları baz alınarak yapılan incelemede 3337 adet satın alımla Iraklılar birinci oldu.

2202 konut ile İranlılar ikinci sırada yer alırken, 1264 konut ile Ruslar üçüncü sırada bulundu. 1094 adet konut alımı yapan Suudi Arabistanlılar dört ve 987 adet konutla da Afganların beşinci sırada yer aldığı tespit edildi. Bunlarla birlikte geçtiğimiz yıl Avrupa metropollerine göre yabancıya yapılan konut satış oranının toplam payı daha düşüktü. Ardından 2018’de yükselişe geçti ve bu yıl da zirveyi yakaladı.

Türkiye’de her 100 konuttan 4’ünün yabancılara satışının yapıldığı öğrenilirken, söz konusu dönemde yabancılar 19 bin 952 adet konut alımı gerçekleştirdi ve toplam satıştan %3,94’lük pay aldı.

Türkiye'de her 100 Konuttan 4'ü Yabancılara SatılıyorYabancıların toplam satıştaki payı yıllara göre incelendiğinde 2018 yılında %2,88, 2017’de %1,58, 2016’da 1,36, 2015’te %1,77, 2014’te %1,63, 2013’te ise %1,05 olarak kayıtlara geçmişti. Konuya ilişkin açıklama yapan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, Türkiye’nin konut sektöründe büyük bir başarı yakaladığına ve yabancıların Türkiye’deki konutlara ilgisinin arttığına işaret etti.

Son yıllarda Türkiye’nin yeni düzenlemeler ve döviz kurunun etkisiyle yabancılar için hedef pazarlar arasına girdiğini belirten Taş, bunun istatistiksel verilerle kanıtlandığını söyledi. Diğer taraftan bu sektördeki istatistikler 2013 yılında tutulmaya başlandı ve o dönemlerde yabancıların toplam konut satışı içindeki payı %1 seviyelerindeydi. Taş bu rakamın şu anda %4’e yaklaştığını, bunun Cumhuriyet tarihinde bir rekor olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca yabancıların bu yıl sonuna kadar 50 bin civarında konut alacağını öngördü.

Açıklamalarını sürdüren Taş, Türkiye’nin cari açıkla mücadele ettiği şu dönemde yabancıya yapılan konut satışlarının önem taşıdığını vurguladı. Bununla birlikte yabancıların Türkiye’de bir konut için ortalama 150 bin dolar civarında bedel ödediğini söyledi. Bu doğrultuda düşünüldüğünde yabancıların aldığı her 10 bin adet konut ülkemize gelen 1,5 milyar dolarlık dövize işaret ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum