Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Kimya Sektörü İhracatı 2019 Eylül’de 15 Milyar Dolar Üzerine Çıktı!

Kimya sektörünün ihracatı 2019 yılının Eylül ayında yıllık bazda %8,1 artarak 1,65 milyar dolara çıktı.
Türkiye’nin Kimya Sektörü İhracatı 2019 Eylül’de 15 Milyar Dolar Üzerine Çıktı!

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından bu yılın Eylül ayına ilişkin Türk kimya sektörü ihracat verileri açıklandı. Buna göre söz konusu rakamlar Eylül’de 1,65 milyar dolara ulaşırken, bu yılın 9 ayında gerçekleştirilen ihracat faaliyetinin tutarı 15 milyar dolar seviyesinin üzerine çıktı.

İKMİB’in açıklamasından edininilen bilgiye göre kimya sektörü Eylül ayındaki ihracatını 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %8,1 oranında artırdı. Böylelikle kimya, sektör sıralamasında ikinciliğini elden bırakmadı.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister kimya sektörünün ihracat faaliyetlerini her dönem artırdığını ve en fazla ihracata imza atan ikinci sektör konumunda büyümeyi sürdürdüklerini açıkladı.

İKMİB Adil PelisterPelister, kimya ihracatının Eylül ayında kaydettiği artışa yeniden işaret ederek 2020 yılının sonu için 20 milyar dolarlık kimya ihracatının hayata geçirilmesi için yoğun çaba harcandığını belirtti. Ardından yılın ilk 9 ayı için 15 milyar doların aşılmasının oldukça iyi bir başarı olduğunu belirten Pelister, İKMİB bünyesinde bulunan 16 alt sektörle birlikte kimya ihracatının bir üst seviyeye taşınması için gereken tüm desteğin sağlanacağını belirtti.

Ağustos sonunda açıklanan İhracat Ana Planı ve Pazartesi günü açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında kimya sektörünün Türkiye ekonomisi için en stratejik sektörlerden biri olduğunun gözler önüne serildiğini açıkladı.

Pelister, belirlenen vizyon doğrultusunda sektör çalışanlarının üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getireceklerini bildirdi.

Sektör Çalışanları Sorumluluğunu Yerine GetirecekTürkiye’nin ABD ile olan 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini yakalamasında sanayiciler ile kimyacılara büyük görev ve sorumluluk düştüğünü dile getiren Pelister, kimya ihracatçıları olarak gelecek dönemde katma değeri yüksek ürün üretimine odaklanacaklarını belirtti.

Söz konusu yeni ürünlerle birlikte marka, teknoloji ve inovasyonu temel alan bir yükselişle sektörü ileri taşımaya çalışacaklarını bildirdi. Kimya sektörünün değişimin öncüsü durumuna gelmesi için gerekenin yapılacağını açıkladı. Bu yılın Haziran ayında yapılan bir istatistik, Türkiye’nin kimya ihracatına İstanbul ve Kocaeli’nin öncülük ettiğini ortaya koymuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum