Yatırım yapmaya başla!

Türkiye ile Çin Arasında Üç Alanda Dev İşbirliği!

Türkiye ile Çin Arasında Üç Alanda Dev İşbirliği!

G-20 zirvesi bilindiği üzere bu yıl Çin’in Hangzhou kentinde düzenleniyor. Dünyanın en önemli zirvelerinden biri olarak görülen bu önemli zirvede; Türkiye, parlayan yıldız olarak öne çıkmayı başardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping, Türkiye ile Çin arasında; enerji, nükleer güvenlik ve bitki sağlığı gereklilikleri alanlarında üç önemli anlaşma imzaladılar.

Anlaşmaların öne çıkan noktaları şu şekilde;

Kömür işbirliği; Çin Enerji İdaresi ve Enerji Bakanlığı arasında, enerji ve kömür alanında işbirliği anlaşması imzalandı. Nükleer; Çin Nükleer Güvenlik İdaresi ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı arasında imzalanırken, nükleer güvenlik alanında işbirliği sözü verildi. Bitki Sağlığı; özellikle Türkiye’den Çin’e ihraç edilmekte olan antep fıstığı için bitki sağlığı gereklilikleri kapsamında protokol imzalandı.

İmzaların atılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping, önemli açıklamalarda bulundular. Erdoğan ve Cinping’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“İki ülke arasındaki ilişkiler artarak devam edecek”

Söz konusu işbirliği anlaşmalarıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Erdoğan; Çin’in başkanlığında gerçekleşen G-20 zirvesini Türkiye’nin oldukça önemsediğini ve bu noktada adımlar atma gayretinde bulunduğunu söyledi. Kapsayıcılık, ticaret, yatırım ve inovasyon konularıyla Çin’le ortak bir çalışma alanının yaratılacağını belirten Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin artarak devam edeceğini ifade etti.

“Çalışmalara hız verilmeli”

Cinping ise yaptığı değerlendirmede; Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin geleceğinden oldukça umutlu olduğunu söyledi. Açıklamalarının devamında ise Cinping, ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi amacıyla kurulan Hükümetlerarası İşbirliği Konseyi’nin çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum