Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Gıda Fiyatlarında Dünya ile Arayı Açıyor!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü gıda fiyatlarının küresel çapta arttığını açıkladı. Türkiye'deki fiyatlar ise dünyadan biraz daha önde gidiyor!
Türkiye Gıda Fiyatlarında Dünya ile Arayı Açıyor!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) küresel gıda fiyatlarını açıkladı. FAO tarafından yapılan açıklamaya göre; Türkiye’nin gıda fiyatları dünya ile arayı gittikçe açıyor ve küresel fiyat ortalaması ile aradaki makas genişliyor.

Yapılan açıklamada gıda fiyatlarının küresel çapta, geçen yılın Eylül ayına kıyasla %4,3 oranında artış gösterdiği bildirildi.

Türkiye’deki gıda enflasyonu ise söz konusu dönemde %12,5 oldu. Bu verilerle birlikte Temmuz ayından bu yana Türkiye ile dünya gıda fiyatları arasındaki makas daha da genişlemiş oldu. Yani, Türkiye diğer ülkelerle kıyaslandığında, temel besin gıdalarına çok daha fazla para harcamak zorunda! Özellikle yüksek et fiyatları bu sene tüketicinin oldukça canını sıkmış ve yurt dışından ucuz et getirilmesi gündeme gelmişti.

Beş ana grup gıda maddesinin fiyatları ve pazarındaki ticareti takip edilerek hazırlanan verilere göre; Gıda Fiyat Endeksi Eylül ayıda 178,4 puan artış gösterdi.

Endeksi oluşturan beş ana gıda maddesi arasında; tahıl, süt ürünleri, bitkisel yağlar, et ve şeker yer alıyor. Küresel gıda fiyatlarının yükselmesinde en çok katkıyı ise bitkisel yağ ve süt ürünlerindeki artışın etkisi olduğu biliniyor. Fiyatların bir nebze de olsa dengelenmesinde ise tahıl fiyatlarındaki düşüşün katkısının olduğu açıklandı.

Fiyatların yükselmesinde en büyük payı olan bitkisel yağ fiyat endeksindeki %4,6’lık artışın sebebi ise palm yağları oldu.

Palm yağının özellikle bu yıl kamuyu fazlasıyla meşgul ettiğini hatırlarsınız. İlk olarak Nutella’nın içinde kullanıldığı haberiyle gündeme gelmiş ve ardından birçok gıdada, kozmetik ürünlerde ve hatta bebek mamasında bile kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Hatta bu tartışmaların yaşandığı dönemde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ülkemizde palm yağı kullanılan ürünlerin araştırılacağını söylemişti.

Peki, kanserojen etkisi olduğu bilinmesine rağmen hala kullanılan palm yağını cazip kılan şey nedir? Uzmanlara göre palm veya palmiye yağı hem ucuz hem de diğer yağlara göre oldukça dayanıklı olması sebebiyle dünyada soya yağından sonra en çok üretilen bitkisel yağ konumunda. Palm yağının yılda ortalama 28 milyon ton üretildiği biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum