Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Fındığın 2 Aylık İhracatından 641 Milyon Dolar Döviz Girdisi Sağladı!

Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanlığı tarafından 2019-2020 fındık ihracat sezonunun ilk 2 ayda önceki sezona kıyasla hem miktar hem de değer bazında artış kaydettiği açıklandı.
Türkiye Fındığın 2 Aylık İhracatından 641 Milyon Dolar Döviz Girdisi Sağladı!

Fındık üretiminde dünya lideri olan Türkiye, bu sektördeki ihracat faaliyetlerini de her geçen gün artırarak büyük oranda gelir elde ediyor. Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı İlyas Edip Sevinç tarafından Türkiye’nin fındık sektörüne ilişkin önemli bilgiler paylaşıldı.

1 Eylül’de başlayan ve 2018’in aynı dönemine kıyasla %75 artış kaydeden 2019-2020 yılı fındık ihraç sezonunun ilk 2 ayında yüksek rakamlar yakalandığını belirten Sevinç; geçen sezona kıyasla miktar bazında %72 ve değer bazında ise %106 oranında artış yakalandığını duyurdu.

Sevinç tarafından yapılan yazılı açıklamada 2019-2020 sezonunun fındık sektörü için oldukça verimli geçtiği ve Ekim ayı bitimiyle birlikte 99 bin 891 ton fındık ihracatı yapıldığı belirtildi. Bunun Türkiye ekonomisine katkısı ise 641 milyon dolarlık döviz girdisi oldu.

İlyas Edip Sevinç Yazılı Açıklama YaptıDünyanın pek çok bölgesine ihracatı gerçekleştirilen fındıkta bu sezon Çin Halk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirilen ihracatın artarak sürdüğü de Sevinç’in açıklamalarında bildirildi.

Fındık sezonunun  başladığı ilk 2 ay içinde Çin’e Türkiye’den yapılan fındık ihracatının %153 oranında arttığını söyleyen Sevinç, rakamın 4 bin 117 ton olduğunu açıkladı. Ardından 2019 yılı Ocak-Ekim döneminde ise Çin’e gerçekleştirilen fındık ihracatının 9 bin 55 ton olduğunu ifade etti.

Kaydedilen rakamların rekora işaret ettiğini belirten Sevinç , fındık sektörünün 2019 yılını rekor elde ederek kapatacağını öngörüyor.

Fındık Sektörü Rekor YakalayacakGelecek dönemlere ilişkin öngörülerini açıklamayı sürdüren başkan, kısa zaman içinde Çin’in Almanya ve İtalya’nın ardından ihracatta üçüncü sıraya geleceğine ilişkin sinyallerin görülmeye başlandığını duyurdu.

Bunun yanında Türkiye’nin oldukça kaliteden ödün vermeden ürettiği fındıkta tedarik ve ürün kalitesi bakımından problem yaşanmaması için ne gerekiyorsa yapılacağını belirtti. İhtiyaç duyulan önlemlerin alınıp gerekli politikaların uygulandığı takdirde bir sıkıntı yaşanacağını düşünmeyen Sevinç, sektörün gelişmesi için çalışmaların sürdürüleceğini aktardı.

Öte yandan üreticileri için önemli bir gelir kaynağı olan fındıkta üretim hız kesmeden devam ederken ihracat faaliyetlerinin de her geçen gün ivme kazanması sektörün yüzünü güldürüyor. Ürünün ihraç edildiği hedef pazarların genişletilmesi durumunda daha büyük rekorlar yakalanması kaçınılmaz görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum